Vybral som tri schémy z databázy John Hopkins University kde som dal do porovnania dáta z Indie, Izraela, Česka a Slovenska. India patrí medzi najľudnatejšie štáty sveta kde je dostupná a využívaná včasná ambulantná liečba ivermektínom. Každý pozitívne testovaný dostane balíček obsahujúci aj tento liek. Index ľudského rozvoja (HDI) Indie je pritom 0,640. HDI Izraela je 0,903, Česka 0,888 a Slovenska 0,855. Z tohto hľadiska stojíme proti chudobnejšej Indii ako tri bohatšie, porovnateľné štáty. Dobre vieme ako my a ČR sa v tomto čase trápime. Izrael sa sústredil na očkovanie, má už viac ako 50% populácie zaočkovanej vakcínou od Pfizeru a tiež sa sústredil na komplexnú liečbu v nemocniciach, kde pravdepodobne používa aj ivermektín. A čo hovoria grafy o efektivite opatrení v jednotlivých štátoch?
1. Na tomto obrázku je vidieť súčasnú situáciu v počte chorých v jednotlivých štátoch. Explozívna situácia v chorobnosti je v Izraeli a v Česku, u nás na Slovensku máme asi iba 40% z počtu chorých v Izraeli. V Indii je veľmi nízky výskyt ochorení na kovid.
2. Na tomto obrázku je priemerná denná úmrtnosť za posledných 7 dní na 1 milión obyvateľov. Vidíme, že v súčasnosti je najhoršia situácia na Slovensku a v Česku, asi polovičné hodnoty úmrtnosti sú v Izraeli, veľmi nízka úmrtnosť je v Indii.
3. Na obrázku je vidno ako postupuje vakcinácia v jednotlivých štátoch. V Izraeli už majú očkovaných viac ako 50% obyvateľov, Česko, Slovensko cca 2% obyvateľov, India 0,25 % obyvateľov.
Závery/diskusia
a) Epidemiologická situácia je v súčasnosti najhoršia na svete v Izraeli, majú o viac ako 100% viac chorých (prepočítané na 1 mil. obyvateľov), ako je dnes na Slovensku. Slovensko je ale v tomto čase na prvom mieste v úmrtnosti. Máme viac ako o 100% viac úmrtí prepočítaných na 1 mil. obyvateľov, ako majú v Izraeli. To znamená, že u nás máme 4x vyššiu úmrtnosť ako majú pacienti v Izraeli. Podobne nepriaznivo vychádza aj porovnanie s ČR. Máme priaznivú epidemiologickú situáciu, menej chorých, ale ak u nás niekto ochorie na kovid má oveľa vyššiu šancu, že zomrie, než keby žil v ČR(cca 2x) alebo Izraeli(cca 4x). Čiže opakujem, my nemáme veľa chorých, ale máme veľa zomierajúcich pacientov. A to môže byť iba tým, že na Slovensku zlyháva zdravotný systém a teda riadenie štátu.
Štyri krát viac mŕtvych v nemocniciach v prepočte na 1 mil obyvateľov, než majú v Izraeli a 2x viac ako majú v Česku, to by mal byť dôvod na demisiu ministra a jeho odborníkov, prípadne výmenu predsedu vlády, keďže všetci vieme ako to u nás chodí.
Riadený rozklad zdravotného systému, kedy ambulantná starostlivosť je vyradená z liečenia pacientov, premeškávajú sa včasné, dobre liečiteľné štádiá a pacienti sú liečení až v pokročilých štádiách v nemocniciach.
V ambulanciách aj v nemocniciach chýbajú účinné a lacné lieky Ivermectin, Hydroxychlorochin, Isoprinosin. V nemocniciach sa používa na pozdné štádiá neúčinný a zbytočne drahý Remdesivir, ktorý neodporúča už ani WHO. V ambulanciách dodnes chýbajú fungujúce štandardné postupy. Dokonca pacientom, z moci úradnej, zakázali vstup do ambulancií a lekárom zakázali ich vyšetrovať a liečiť! Kocúrkovo je slabé slovo.
b) Ivermektín je liek, ktorý zodpovedá za vyliečenie pacientov, ale výrazne znižuje aj šírenie infekcie. Z týchto hľadísk je veľmi účinný v Indii, kde včasná liečba rýchlo vylieči pacientov a takmer okamžite zastavuje vylučovanie vírusu do okolia a tak zabraňuje aj jeho šíreniu. To rýchlo redukuje počet chorých na minimum a kontroluje epidémiu tým, že sú odstránené ohniská nákazy. Preto v Indii majú tak málo chorých aj zomierajúcich (v prepočte na 1 mil obyvateľov) ako vidno v grafoch.
V Izraeli je v nemocniciach komplexná a suficientná starostlivosť. O využití ivermektínu sa hovorilo v Izraeli už v decembri, ako je to dnes nemám informácie. Fakt ale je, že liečebné postupy a starostlivosť v Izraeli prinášajú 4x menej obetí na životoch ako máme dnes v nemocniciach na Slovensku bez použitia ivermektínu. A hoci je v Izraeli už preočkovanosť nad 50%, v súčasnosti najvyššia na svete, zatiaľ nie je vidieť efekt očkovania na zníženie chorobnosti, ktorú majú stále taktiež najvyššiu na svete, preto predpokladám, že ak používajú ivermektín tak iba v nemocniciach u pokročilejších stavov a ešte nevyužívajú jeho duálny účinok aj na utlmenie epidémie, ako to urobili v Indii.
Ivermektín je potrebné nasadiť vo včasnej ambulantnej fáze, aby sa využil jeho duálny účinok aj na utlmenie šírenia vírusu, tak ako to robia v Indii.
c) Čo by mal urobiť Krajči s Matovičom? Okrem už odporúčaného postupu, im treba dať jasne najavo, že nestačí iba schváliť ivermektín pre použitie s vedomím, že ho na Slovensku nemáme. Je potrebné okamžite letecky doviezť z Indie potrebné množstvo tohto lieku a zabezpečiť jeho okamžitú distribúciu do lekární. Cenovo to vyjde podstatne výhodnejšie ako testy a vakcíny a okamžite to pomôže zachrániť životy a dramaticky zmení našu situáciu!
Databáza John Hopkins University
https://ourworldindata.org/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2020-03-01..latest&