JUDr. Miroslav Radačovský: Boj o prokuratúru

Dovoľte mi, aby som Vám laickým jednoduchým spôsobom vysvetlil, prečo každá politická garnitúra, opakujem každá politická garnitúra má neskonalý záujem o prokuratúru.

Môžeme si položiť jednoduchú otázku. Veď predsa prokurátor nikoho nemôže zobrať do väzby, do väzby môže zobrať len súd. Prokurátor nikoho nemôže uznať vinným, nemôže mu uložiť trest, jednoducho nikoho nemôže poslať do väzenia. On to môže len navrhovať a o všetkom rozhodne súd.

V konaní pred súdom má prokurátor rovnaké postavenie ako obžalovaný, ako advokát. Ba dokonca obžalovaný vzhľadom na zásadu favor defensionis má viac práv ako prokurátor. Prečo teda taký boj o prokuratúru? Je to z jednoduchého dôvodu. Len prokurátor totiž môže rozhodnúť, kto bude a kto nebude treste stíhaný a koho postavíme alebo nepostavíme pred súd. Pokiaľ sa rozhodne niekho postaviť pred súd, to by ešte nebolo to najhoršie, pretože v konečnom dôsledku opätovne súd rozhodne o vine alebo nevine a o prípadnom treste. Zaujímavejšie je to v prípade, pokiaľ sa prokurátor rozhodne, že niekoho trestne stíhať nebude alebo že trestné stíhanie voči niekomu zastaví. V takomto prípade už nemá možnosť súd vo veci konať a to je podľa môjho názoru hlavný dôvod, prečo sa každá politická vládna garnitúra tak vehementne zaujíma o post generálneho prokurátora.

Jednoducho, generálny prokurátor rozhodne o tom, koho trestne stíhať budeme, koho trestne stíhať nebudeme a voči komu trestné stíhanie zastavíme.

JUDr. Miroslav Radačovský k nominácii Lipšica na post generálneho prokurátora: Nemyslím si, že tieto názory, resp. politické kalkulácie majú reálny zmysel

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies