Litva začala odstraňovať ruské pamätníky a izolovať osoby loajálne rusku .Ako dopadne Slavín alebo Dukla?

Podla oficiálneho dekrétu vlády budú v Litve odstránené všetky pamätníky pripomínajúce ruské vojenské víťazstvá a pamiatky. Litovský parlament odhlasoval, že sa odstránia všetky pamätné tabule, sochy, pamätníky ako reakcia na prejav ruskej vojnovej agresivity. Ako prvé padlo za obeť 79 metrov vysoký pamätník, ktorý bol miestom prejavu a solidarity s Ukrajinou proti Ruskej agresii

Z pohladu civilizácie je bežné, že história zabúda na obete, ktoré sa priniesli. Je však smutné, že aj pietne miesta môžu byť terčom a nástrojom ideologickej propagandy. Aj keď u nás roky platí zákon proti rôznym formám prejavu nacionalizmu, fašizmu a režimov potierajúce ľudské práva, bolo ešte do nedávna nepredstavitelné, že niektoré pietne miesta by mohli byť terčom ideológie a propagandizmu. Vidíme však, že Riga spustila novú vlnu odporu a odsúdenia Ruska a nie je vylúčené, že aj u nás sa najdú aktivitisti, dokonca politickí predstavitelia, ktorí začnú spochybňovať zásluhy Sovietskeho zväzu v boji proti fašizmu a celé to hrozné obdobie sa onálepkuje a začne prekrúcať. Možno dokonca prídeme o Slavín podobne ako Praha sa vysporiadala s Gottwaldovým pamätníkom? Alebo zabalíme Dukelský pamätník veľkou Ukrajinskou plachtou a začneme prepisovať učebnice?

MOSKVA 26. augusta – RIA Novosti. Výzvy lotyšského prezidenta Egilsa Levitsa na izoláciu Rusov nelojálnych voči úradom sú neprijateľné a porušujú všetky všeobecne uznávané morálne, etické a humanitárne normy, uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.
V stredu vo vysielaní lotyšského rozhlasu Levits povedal, že členovia ruskej komunity, ktorí sú voči krajine nelojálni, by mali byť izolovaní.
„Takéto vyhlásenia prezidenta krajiny, ktorá je členom Európskej únie, deklarujúc dodržiavanie demokratických hodnôt, sú absolútne neprijateľné a porušujú všetky všeobecne uznávané morálne, etické a humanitárne normy,“ uviedla Zacharová v komentári zverejnenom na webe. internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies