Ľudia s Downovým syndrómom nemajú stáť na okraji spoločnosti

Ľudia s Downovým syndrómom nemajú stáť na okraji spoločnosti. V tlačovej správe to pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu uviedol Róbert Lezo predseda Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku (SDS). Tohtoročná kampaň svetového dňa sa preto nesie v znamení hesla „Spojenie“. To symbolizuje, že ľudia s touto vrodenou genetickou odchýlkou majú byť súčasťou diania a v neustálom spojení s bežnými aktivitami.

Podľa Marie Machajdíkovej z nadácie Socia pociťujú bežní ľudia počas pandémie koronavírusu to, čím si prechádzajú ľudia s Downovým syndrómom celý život. „Zažívame to, ako sa ľudia s rôznymi znevýhodneniami cítia celé roky, ak ich ako spoločnosť vytláčame na okraj. A pritom túžia po spojení, po akceptovaní a po prijatí,“ povedala Machajdíková.

Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR vysvetlila, že ľudia trpiaci Downovým syndrómom sú napriek istej podobnosti rozmanití a mnohí z nich sú talentovanými umelcami či športovcami. Mnohí z nich sú zase obyčajnými ľuďmi, ktorých spoločnosť nemá dôvod vyčleňovať.

Svetový deň Downovho syndrómu bol prvýkrát vyhlásený 21. marca 2012 na podnet Medzinárodnej spoločnosti Downovho syndrómu (DSI) a Európskej asociácie Downovho syndrómu (EDSA). Hlavnou myšlienkou svetového dňa je, aby boli ľudia s touto vrodenou genetickou odchýlkou viac videní a stali sa prirodzenou súčasťou životov bežných ľudí. Podporu šírenia povedomia o Downovom syndróme môžu ľudia vyjadriť napríklad ponožkovou výzvou tak, že si obujú dve rôzne ponožky odlišné farbou či veľkosťou.

Viac ako 80 percent respondentov si myslí, že Matovič by nemal zastávať funkciu premiéra

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies