Matovičove trepanie o ukradnutých miliardách

Na poslednej tlačovke Igor Matovič opäť zopakoval svoje psychopatické klamstvo o tom, ako sa tu za vlád Smeru ukradlo 30 miliárd.

Aby bolo jasné, ja naozaj nehodlám obhajovať vlády Smeru. Niektoré veci sa robili kompetentne, popri tom bolo ale aj veľa zbytočného šlendriánstva. Často som na to nadával v zákulisí, často aj verejne.
ALE: 30 ukradnutých miliárd je úplný blud, je to len obrovské číslo, ktoré si Matovič vymyslel, pretože rád klame. To sa v podstate ani nedá.

Navyše nesedí ani ten obraz, ako sa tu brali balíky peňazí, ktoré potom chýbali v domácej ekonomike. Nechcem obhajovať domácich multimilionárov. Ale v zásade drvivá väčšina z tých peňazí, ktoré sa tu prelievajú cez eurofondy a iné veľké projekty, zase len končí v domácej ekonomike.
Ak už niekto kapitál z krajiny berie, tak sú to do značnej miery zahraničné koncerny, cez vyvážanie ziskov, nie domáci podnikatelia.
To, čo majú v Rusku, na Ukrajine a v podobných krajinách, že oligarchovia doma zoberú peniaze a potom si za to v zahraničí nakupujú megavily alebo futbalové kluby, my takmer nemáme, chvalabohu. Mimochodom, ani tie megavily, aké poznáme napríklad z Ukrajiny, v tomto sú tu ľudia oveľa rozumnejší.

A znovu, to nehovorím preto, že by som chcel obhajovať podnikateľov z vyššej ligy. Ja si svoje poviem voči hocikomu, s niektorými som mal pomerne verejné, s inými prominentné zákulisné konflikty.

Treba si jednoducho uvedomiť, že to, čo tento štát potrebuje, sú normálne stratégie, normálne riadenie s jasnými cieľmi, potom sa zúži aj priestor pre všelijaké pochybné projekty, z ktorých si kadekto chce utrhnúť. A naozaj kadekto, ja som zažil x ľudí, ktorí strašne nadávali na štátne projekty – až pokiaľ sa aj im nepodarilo ukoristiť si nejaký pekný eurofondový projektík. A kopa takýchto ľudí neboli žiadni smeráci. Len pokiaľ nie sú smeráci, tak sa o nich menej píše. (Čím, opäť podčiarkujem, neobhajujem Smer alebo jemu blízkych ľudí.)

Prešustrované miliardy?

Pozrite, čo Matovič vyvádza teraz, keď nevedia dať dokopy ani ako tak primitívny plán na to, ako by vláda chcela v najbližších rokoch minúť eurofondy aj ťažké miliardy bruselskej pomoci na boj s krízou (v skutočnosti to, aj keď niečo priamo a niečo nepriamo, budeme musieť splatiť). Nevedia ani zmysluplne minúť eurofondy, ktoré im tu po predchádzajúcej vláde ostali. Lebo ono sa to nedá zopár podpismi, tie procesy majú nejakú náročnosť a oni to jednoducho nezvládajú.

Ak to takto pôjde ďalej a ak by nebodaj dovládli do konca volebného obdobia, tak narobia priamo finančne väčšie škody, ako Smer za celých tých 12 rokov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies