Mgr. Ivan Kočner: „Čo sa týka jeho údajnej trestnej činnosti, ja o tom nemám žiadnu vedomosť a ani sa tomu nerozumiem. “

Po dvoch dňoch pojednávaní v trestnej veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,  riešenej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku,  médiá informujú viac – menej  o pocitoch. Poburujú sa nad údajnou aroganciou Mariána Kočnera, nad jeho námietkou zaujatosti voči senátu, či žiadosťami o predvolanie svedkov vypočutých v prípravnom konaní.

Právo na spravodlivý proces a ustanovenia trestného poriadku novinárom nič nehovoria

Paradoxne ako niečo nenormálne prezentujú žiadosti o vypočutie svedkov, o ktorých tvrdenia sa opiera obžaloba bez toho, aby si uvedomili, že súd svoje rozhodnutie, respektíve rozsudok stavia na dôkazoch vykonaných pred súdom.  Z tohto dôvodu je potrebné uviesť, že povinnosťou súdu je predvolať všetkých svedkov, na svedeckých výpovediach ktorých je postavená obžaloba. Inštitút čítania zápisníc sa v bežnej praxi využíva iba v prípadoch, keď svedok, ktorý vypovedal v prípravnom konaní zomrel, prípadne je dlhodobo je ťažko chorý a pod, čiže je neprirodzené, ak sudkyňa svedecké výpovede nahrádza čítaním pôvodných výpovedí z prípravného konania. Sudkyňa JUDr. Sabová, ktorá nie vždy vedie konanie v súlade s platnou legislatívou a vonkoncom nie nestranne, tento krát zabudla na prezumpciu neviny a pred vykonaním dokazovania označila Mariána Kočnera za objednávateľa vraždy. Námietku zaujatosti voči senátu- ktorá je jedným z málo nástrojov obžalovaného brániť sa v priebehu konania proti mareniu svojich práv a spravodlivého procesu-neodstúpila na rozhodnutie, na nadriadený súd ako ukladá zákon.

Sudkyňa JUDr. Sabová je dlhoročný praktik, čiže vie, že odsudzujúci rozsudok v tomto  konaní je možné vydať iba v prípade,že neodmietne predvolať aj svedkov obhajoby a umožní vypočuť svedkov obžaloby vypočutých v prípravnom konaní pred súdom. V konečnom dôsledku nestranný sudca nevynáša súdy pred dokazovaním.

Médiá poburuje návrh  na vypočutie brata Mariána Kočnera, ktorý bol vypočutý v prípravnom konaní pred podaním obžaloby na súd, nakoľko výsluch môže podstatne viac poškodiť nielen gloriolu Mgr. Ivana Kočnera vytvorenú médiami, ale aj obnažiť dlhoročné rodinné tajomstvá, ale aj jeho skutočný charakter. Ale hlavne dať iný význam jeho slovám, ktoré už média prefabulovali.

Dvadsať ročný spor bratov Kočnerovcov vylučuje komunikáciu, ktorú popísal na výsluchu Mgr. Ivan Kočner

Marián Kočner, po ukončení štúdia býval so svojou rodinou v trojizbovom byte v Ružinove, ktorý nadobudol so svojou manželkou. V deväťdesiatych rokoch po dostavbe rodinného domu ho ponúkol bratovi a ponáslednom odsťahovaní sa do novopostaveného rodinného domu ho ponúkol svojmu bratovi, ktorý sa počas vysokej školy oženil a s manželkou býval na internáte do doby, kým sa nespamätajú byt, aby nemuseli nikomu platiť nájom. Aby nemali v začiatkoch problém, či už s trvalým bydliskom prípadne s pôžičkou najskôr im zriadil im trvalé bydlisko neskôr odkúpil byt do vlastníctva a prepísal byt na svojho jediného brata.

Po niekoľkých rokoch Ivan Kočner tento byt, ktorý mu brat Marián požičal na dobu, kým si nenasporí na vlastné bývanie, predal za 900.000 Sk. Keď sa Marián Kočner dozvedel o tejto transakcii, požiadal ho, aby mu zaplatil aspoň sumu uhradenú pri kúpe bytu do osobného vlastníctva.  Ivan Kočner bratovi z peňazí neuhradil ani cent a po incidente prestali spolu komunikovať.

Keď som sa na problém s bytom spýtala Mariána Kočnera bol stručný:

„V živote by som nikdy nepredpokladal, že môj brat ma podvedie a nieto pripraví o majetok.“

Incident s bytom naštrbil súbežne vzťahy s rodičmi, ktorí o pripravovanom predaji vedeli a napriek tomu ho na predaj neupozornili.  Marián Kočner,  takmer pätnásť rokov, napriek intenzívnej finančnej pomoci rodičom, hradeniu ich dovoleniek a financovania dokonca ich vysnívanej plavby okolo  sveta, rodičov navštevoval sporadicky, niekoľkokrát ročne, paradoxne v čase sviatkov nechával u rodičov darčeky pre deti svojho brata.

Zmena v komunikácii s rodičmi nastala, okolo roku 2010, keď otcovi Mariána Kočnera diagnostikovali  onkologické ochorenie. Marián pre otca zabezpečil liečbu v Bratislave a následne zabezpečoval všetky náklady spojené s liečbou aj liekmi zo zahraničia a pokiaľ to bolo z lekárskeho hľadiska možné brával otca k sebe domov. Postupne sa otcov zdravotný stav zhoršoval nástupom ďalších vážnych diagnóz. Marián Kočner zabezpečoval otcovi kvalitnú zdravotnú starostlivosť a podmienky na liečbu do svojho zatknutia.

Darček rodičom k 50. výročiu  svadby

V novembri 2012 rodičia Mariána Kočnera slávili päťdesiate výročie svadby. Snom jeho mamky bolo opäť sedieť spolu za jedným stolom ako rodina.  Napriek nevôli, rodina v dusnej atmosfére absolvovala niekoľko hodinové posedenie spojené s obedom, avšak s bratom spoločnú reč nenašli a naďalej sa nestretávali. V máji v roku 2013 manželia Kočnerovci slávili päťdesiatku. Na tieto oslavy, na ktorej sa zúčastnilo vyše osemdesiat hostí, bol opäť pre radosť rodičov pozvaný aj brat Mariána Kočnera, ktorý po niekoľkých hodinách odišiel. Ivan Kočner nikdy nepatril medzi ľudí, ktorým Marián Kočner dôveroval, prípadne s nimi čokoľvek riešil. Po skúsenosti s predaným bytom,  mal problém s ním komunikovať o bežných veciach, nie o pláne vraždiť novinárov.

 „ Jedného novinára treba dať dolu a potom ešte jedného a bude pokoj“ 

Dokumentarista Mgr. Ivan  Kočner, si pravdepodobne neuvedomil, že svoje predstavy a vymyslené dialógy má právo prezentovať v svojich dokumentoch, ale nie v rámci vyjadrení k vražde, a v trestnom konaní.

„Čo sa týka jeho údajnej trestnej činnosti, ja o tom nemám žiadnu vedomosť a ani sa tomu nerozumiem. “

Mgr. Ivan Kočner na výsluchu klamal, z tohto dôvodu ani súd ani médiá nemali záujem na tom, aby jeho svedecká výpoveď bola vykonaná ako dôkaz pred súdom a jeho vyjadrenia spochybnené.V prípade svojho predvolania bude musieť niektoré vyeci vysvetliť a dokonca zodpovedať aj na bratové otázky podľa pravdy a podľa svedomia- pokiaľ jeho výpoveď nebude vylúčená na základe námietky obžaloby kvôli príbuzesnkému pomeru k obžalovanému. Uvidíme výsledok a to, či Ivan Kočner sa pustí na tenký ľad…

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies