Nad Kočnerom sa zatvorila voda

Máme to za sebou. Veľký politický proces, ktorý bol vyvrcholením projektu Slušné Slovensko sa prakticky skončil. Jeho poslednou obeťou bol dnes už len bývalý podnikateľ Marián Kočner. Celkom určite netušil, že si režim vyhliadne práve jeho a práve on sa stane bodkou za celým krvavým projektom.

Veľké divadlo politického procesu s Mariánom Kočnerom sa blíži ku koncu. Celé to stálo životy dvoch ľudí, ktorí boli obetovaní s jasným cieľom zmeny politických pomerov na Slovensku a následnou likvidáciou nepohodlných ľudí. Bolo to také striedanie generácií, kde tá stará odišla do politického klimaktéria (Fico), či priamo do dôchodku (Kaliňák). Voda sa zavrela aj nad nedávnou celebritou a pravidelnou hviezdou rôznych Smotánok, či slovenského bulváru – Mariánom Kočnerom. Nečakane dostal Čierneho Petra a mimoriadne krutým spôsobom bol odstránený z civilného života.

Samotná vražda spustila dlho plánovaný politický prevrat, v tom čase dirigovaný bývalým slovenským prezidentom. Obete boli vybraté veľmi starostlivo – mladí ľudia, údajne investigatívny novinár a jeho snúbenica, verne spolupracujúci s režimom. Asi netušili, že práve oni budú obetovaní, aby tu bolo „lepšie (slušné) Slovensko“. Verne kolaborovali s ich neskoršími vrahmi, ale za odmenu sa stali ikonou údajného boja proti „neslušnému Slovensku“ a možno aj proti „fašizmu“ a kto vie ešte proti čomu.

Celý proces bol síce starostlivo naplánovaný a „objednávateľ“ veľmi dôkladne vybratý, ale aj napriek tomu sa ukázalo, akú šlendriánsku prácu vykonala prokuratúra, zástupcovia poškodených a samozrejme aj predsedníčka senátu.

„Objavili“ sa aj dve zaujímavé postavičky – spolupracujúci zločinec a korunný svedok.

Ten prvý veľmi nemal na výber. Jeho „podnikanie“ mu vytvorilo pevný základ na trestné stíhanie a taký trest, že možno ten, čo teraz dostal, ako odmenu za spoluprácu je ešte priateľský. A tak sa dohodol. Nakoľko je pomerne dosť primitívny, tak svojim riadiacim dôstojníkom uveril a potom bol prekvapený, že namiesto ôsmych rokov je to 15. A jeho vyjednávací priestor asi včera definitívne skončil. Môže napísať knihu o procese, alebo o vražde, ale najskôr na to nebude mať čas, lebo čoskoro by aj on mal byť uprataný.

Korunný svedok sa do projektu dostal celkom nečakane. Existujú dve alternatívy – buď bol na odsúdeného Kočnera nasadený už dávno, alebo dostal „neodolateľnú ponuku“ a zapojili ho do celej akcie neskôr. To sa asi nikdy nedozvieme, aspoň nie v dohľadnej dobe. Musel však zo seba spraviť neskutočne nedôveryhodnú a podlú osobu a to sa asi nezaobišlo bez zaujímavej odmeny. Jeho život je však ešte viac ohrozený, ako ten Andruskóov. Ale to patrí k veci.

Predsedníčka senátu musí len dúfať, že sa nijakým spôsobom (čo i len nakrátko) nezmení režim.

Kočner a jeho obhajcovia nemali šancu. Ich argumenty nikto nebral do úvahy a boli proti nemu použité také dôkazy, že v civilizovanej krajine by zmenili celý proces na žart.

Spolupracujúci Andruskó svoju úlohu absolútne nezvládol. Počas procesu licitoval o výške svojho trestu, nepamätal si, čo povedal pred pár dňami, menil výpovede a vykreslil svoje podnikanie asi tak, že ten, kto mu uveril by si okamžite chcel otvoriť pizzeriu a „točiť státisíce EUR mesačne“. V skutočnosti to však bol večný dlžník a totálne nedôveryhodná osoba.

To všetko vôbec nevadilo. Nad Kočnerom sa voda zatvorila v momente, keď sa v CME rozhodli, že mu nezaplatia za zmenky. Kočner nepochopil skutočnú zmenu pomerov a ani si nezobral príklad zo sporu medzi CME a Českou republikou, ktorý kedysi silne pripomínal zmenkový proces zo Slovenska. Tam spravil vo svojich výpočtoch celkom zásadnú chybu. Ostatné už pevne súviselo.

Máme za sebou prvý proces, ktorý scenárom verne kopíroval slávne procesy komunistického režimu zo začiatku 50tych rokov. Tento proces bol výstrahou pre každého, kto sa dostane do rúk slovenskej justície, ktorá ho zomelie, ako drtička stavebného materiálu.

A ďalšie procesy budú nasledovať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies