Návrh novely Trestného poriadku nie je v súlade s európskymi štandardami

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) podľa Slovenskej advokátskej komory (SAK) predložilo návrh novely Trestného poriadku, ktorý nie je v súlade s európskymi štandardami. Stanovisko SAK agentúre SITA poskytla hovorkyňa komory Alexandra Donevová. Novela navrhuje zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby či obligatórne súdne preskúmavanie možnosti nahradiť väzbu inými inštitútmi náhrady väzby.

„Aj doteraz prebiehalo rozhodovanie o nahradení väzby na základe Trestného poriadku, ale Trestný poriadok neupravuje nahradenie kolúznej väzby, hoci ustálená rozhodovacia prax Európskeho súdu pre ľudské práva jasne konštatuje, že nemožno obmedziť nahradenie ani kolúznej väzby. Súčasný návrh z dielne MS SR nerešpektuje ustálenú európsku právnu doktrínu zásahov do základných práv a slobôd,“ uviedla SAK.

Komora zdôraznila, že už viackrát pri otvorení trestných kódexov navrhovali úpravu väzby, predovšetkým kolúznej väzby. „Sme radi, že sa nám podarilo túto otázku znovu otvoriť a teší nás, že sa začalo aj konať,“ uviedla SAK. Komora ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) v januári zaslala aj návrh v paragrafovom znení, ktorý vypracovala tak, aby bol v súlade s ustálenou judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva a Ústavného súdu SR. „Tento návrh však nebol ministerstvom spravodlivosti zohľadnený,“ uzavrela SAK.

Ministerstvo spravodlivosti zaradilo vo štvrtok 15. apríla do medzirezortného pripomienkového konania novelu Trestného poriadku. Pripomienkovanie návrhu končí vo štvrtok 6. mája.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies