Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom

John P.A. Ioannidis, grécko-americký lekár, vedec, spisovateľ a profesor, sa narodil v roku 1965 v New Yorku, ale vyrastal v Aténach. Medzi oboma kontinentami sa neustále presúval celý svoj život. V súčasnosti žije v Stanforde (USA) a pôsobí na miestnej univerzite. V roku 2020 zaujal odbornú komunitu štúdiou, zameranou na určenie miery úmrtnosti, spôsobenej novým koronavírusom COVID-19. Lekárskym novinám exkluzívne odpovedal na otázky, ktoré u nás rezonujú v odborných a politických diskusiách.

V rámci prijímaných epidemiologických opatrení sa v Slovenskej republike rozvinula diskusia o parametroch úmrtnosti na COVID-19. Premiér Slovenskej republiky Igor Matovič označil Vašu štúdiu (Infection fatality rate of COVID-19 inferred from seroprevalence data) za hoax a zaútočil na slovenských lekárov, ktorí sa na ňu odvolávali. Vedeli by ste nám v stručnosti predstaviť závery štúdie a prípadne tiež osvetliť, aké parametre úmrtnosti sa Vám podarilo v štúdii definovať? Môžete komentovať aj fakt, že sa vedecká štúdia stala predmetom politického boja v podmienkach stredoeurópskej krajiny, ktorá sa v najbližších dňoch chystá na celoplošné testovanie obyvateľstva?

Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Je to recenzovaný článok v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Výsledky založené na 82 meraniach z celého sveta sú robustné: medián miery smrtnosti (IFR-Infection Fatality Rate. ďalej iba IFR, poz. redakcie) je oveľa nižší, ako sme si mysleli v prvých dňoch pandémie a je veľmi závislý od vekovej štruktúry a od toho, či sú domy opatrovateľskej služby zasiahnuté alebo nie. Pre ľudí, ktorý majú menej ako 70 rokov, je medián miery IFR nižší ako 0,05%. Myslím si, že je čudné, že sa tieto témy stávajú predmetom politického boja. O čom je ten boj? Kto s kým bojuje? Sú to politici alebo vedci? Pevne verím že sa ľudia budú schopní pozerať na dáta s chladnou hlavou, vyhnú sa zbytočným sporom a využijú to, čo sme sa vďaka vedeckému úsiliu dozvedeli.

Boj je skôr politický. Počas víkendu bude na Covid-19 testovaná celá slovenská populácia. V našej spoločnosti prebieha rozsiahla diskusia o miere obmedzení v závislosti na nebezpečenstve Covidu-19. Veľmi často sa diskutuje otázka, či sa dá porovnať úmrtnosť na Covid-19 s úmrtnosťou na chrípku. Zaujímalo by nás, či môžeme porovnať mieru úmrtnosti na chrípku s úmrtnosťou na Covid-19. Ak áno, aká je úroveň úmrtnosti pri Covide-19? Ide o takmer rovnakú úmrtnosť alebo dokonca nižšiu ako úmrtnosť na chrípku?

Toto nie je politická otázka. Ľudia na Slovensku (a v ktorejkoľvek inej krajine) by mali byť jednotní pri riešení hrozby COVID-19. Chápem, že Slovensko už má pilotné výsledky z rozsiahleho antigénového testovania v niektorých ťažko postihnutých oblastiach a výsledky sú mimoriadne zaujímavé. Asi 5 000 z 140 000 testovaných osôb bolo pozitívnych. Na druhej strane ale vieme, že testy na antigén zachytávajú iba 1 z 2 alebo dokonca iba 1 zo 4 PCR pozitívnych prípadov, takže PCR pozitívnych ľudí v týchto oblastiach môže byť 10-20 tisíc. Testovanie antigénu aj PCR zachytáva iba nedávne infekcie, takže celkový počet ľudí historicky infikovaných môže byť v tomto okamihu ešte vyšší.

Na základe údajov, ktoré som zatiaľ videl za Slovensko (vrátane zhruba 50 000 zdokumentovaných prípadov a 184 úmrtí), môže byť miera IFR na Slovensku menej ako 0,2% a ba dokonca iba 0,1% alebo menej. S ešte väčším záujmom budem čakať na výsledky celonárodného testovania a blahoželám všetkým snahám o nájdenie presného rozsahu epidémie a zabráneniu krutému lockdownu. V porovnaní so sezónnou chrípkou je miera IFR na COVID-19 nižšia u detí, mladých ľudí a ľudí stredného veku. U starších ľudí je ale COVID-19 letálnejši ako chrípka a je obzvlášť zničujúci, keď zasiahne veľmi oslabených starších ľudí, najmä v domovoch sociálnych služieb. Celková miera IFR na COVID-19 nie pevne určená, ale závisí od toho, ktorí ľudia sú infikovaní a akú majú starostlivosť. Ak chránime najohrozenejších ľudí a domovy sociálnych služieb, tak je IFR veľmi nízka. Ak necháme vírus masívne infikovať domovy sociálnych služieb, bude IFR veľmi vysoká. Myslím si, že Slovensko si zatiaľ viedlo v boji s Covidom-19 veľmi dobre a dúfam, že pri správnom testovaní a opatreniach na ochranu ohrozených osôb bude ďalší vývoj veľmi dobrý. Testovanie a opatrenia zamerané na ohrozené skupiny by mali umožniť zabráneniu lockdownu a iným drastickým opatreniam, ktoré môžu byť zničujúce pre zdravie jednotlivcov, ako aj pre celú spoločnosť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies