Nie korona, ale Matovič zničí ľudí, firmy a Slovensko…

Ostatné dni som sa  intenzívnejšie rozprával s majiteľmi firiem o ich problémoch. Od maličkých prevádzok až po úplne veľké firmy. Všetci sú zdesení, lebo cítia, že druhú vlnu už budú niesť veľmi ťažko. (Akurát, ako to už býva, to zdesenie sa mieša s rozpačitosťou, čo vlastne robiť a ako reagovať.)
Rakúsky, český či nemecký hotel, obchodný reťazec či výrobná fabrika tiež neprežíva ľahké časy. Ale keďže ich vlády uznali, že ak podniky nemôžu fungovať v dôsledku opatrení vlády, treba im to kompenzovať, túto dobu väčšinou berú v zásade len ako utlmenie, a veria, že v priebehu budúceho roka budú opäť naplno fungovať.
Majitelia firiem nevedia ani približne, čo ich čaká na budúci týždeň, na budúci mesiac, nieto ešte na budúci rok. Pretože v opatreniach máme chaos, ako nikto iný v Európe. Takmer jediná konštanta je, že vláda pre nich robí len minimum. A nielen pre súkromné firmy či prevádzky.
Čo nás na budúci rok čaká?
Takmer určite exodus zdravotníckych pracovníkov. České aj nemecké agentúry už niekoľko mesiacov robia intenzívny nábor. Zacítili šancu, nemožno sa im čudovať. Čo urobí taký lekár, ktorý vie, že vláda tento rok necháva zdravotníctvo kruto podfinancované, takže nemocnice budú na sto percent budúci rok materiálne trpieť? Ak vie, že vláda naňho kašle ešte aj vtedy, keď mu sľúbi nejakú odmenu a potom to nevie mesiace zrealizovať?
Čo urobia vysokokvalifikovaní pracovníci v strojárstve, v IT sektore, v elektrotechnickom priemysle, ktorí dostávajú u nás počas pandémie oveľa nižšie štátne príspevky na mzdy ako v iných krajinách? Čo urobia šikovní architekti či stavební inžinieri, ktorí vedia, že tu ich zásadný biznis nečaká, lebo vláda nevie dať dokopy ani trochu príčetné investičné projekty? Čo urobia remeselníci, ktorí sa po pár rokoch zarábania možno len nedávno vrátili domov, lebo doma je doma?
To ani nehovorím o vedcoch, či ľudí v podobných profesiách vysoko náročných na stabilitu a vládnu podporu. Mnohí sa proste zbalia a odídu. Zvlášť, ak budú na obzore ďalšie otrasy (nejaká tretia vlna pandémia, väčšia hospodárska kríza a podobne). Lebo už budú vedieť, že vláda na nich kašle.
Alebo budú odchádzať oni, alebo zbalíme a odpravíme preč Matoviča.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies