Nové pokutové bloky: Na overenie pravosti bude stačiť minca

 Ministerstvo financií SR predstavilo návrh nových pokutových blokov. Ide o novú generáciu bločkov, ktoré po prvýkrát získajú ochranné bezpečnostné prvky, aby sa tým zabránilo ich falšovaniu. Napríklad vodiči, ktorí za priestupok dostanú pokutu, si budú môcť jednoducho na mieste overiť, či je pokutový blok pravý. Momentálne je návrh v poslednej fáze schvaľovania. Nové pokutové bloky by sa mali začať používať už tento rok.

Nové pokutové bloky budú mať viacero bezpečnostných prvkov, prostredníctvom ktorých si budú môcť nielen pokutujúci, ale najmä pokutovaní overiť, či je blok pravý alebo nie.

Prvým ochranným prvkom je samotné grafické spracovanie. Každý blok obsahuje grafickú časť, ktorá pozostáva z bezpečnostnej grafiky vo vysokom rozlíšení. Grafiku tvoria okrem iného aj takzvané mikrotexty.

Úplnou novinkou je použitie špeciálnej detekčnej farby. Ľudia, ktorí dostanú pokutu si budú môcť priamo na mieste overiť pravosť bloku. Farba totiž reaguje na kov. Ak teda cez farebnú časť bločku (útržku) prejdete napríklad mincou alebo iným kovovým predmetom, v danej grafickej časti zmení farbu.

„Ide o novú generáciu pokutových blokov, ktorá je prelomová najmä z hľadiska bezpečnosti. Kým doteraz boli bloky chránené len minimálne, po novom na nich pribudne množstvo ochranných prvkov a ich falšovanie bude takmer nemožné. Navyše, do celého procesu zapájame aj samotných pokutovaných, ktorí si na mieste môžu overiť pravosť pokutového bloku,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

Aj napriek tomu, že pokutové bloky budú mať všetky spomínané ochranné prvky, náklady na ich výrobu budú porovnateľné s tými súčasnými.

Ministerstvo financií SR je vydavateľ pokutových blokov pre všetky štátne a samosprávne orgány, ktoré môžu ukladať pokuty v blokovo konaní. Nové bloky tak budú používať napríklad policajti, obecné polície, inšpektoráty práce či inšpektoráty životného prostredia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies