Očkovanie, komédia podľa Balzaca

Honoré de Balzac patrí ku klasike. To on spísal prakticky všetko, čoho sú ľudia schopní a dnes sa všetko už iba opakuje. V jednom románe „Ľudskej komédii“ vyriekol otec Goriot voči svojim deťom strašné slová:

„Ach, priateľ môj, nežeňte sa, nemajte deti! Vy im dáte život, ony vám dajú smrť.“

Keď to prenesiem do súčasnosti tak pani prezidentka Čaputová povedala, že chcela svoju mamičku objednať na očkovanie proti kovidu cez web aplikáciu a naháňala nejaké termíny v Trenčianskom kraji. Dobre, ona ju z Pezinka do Trenčína ide transportovať počas pandémie, na očkovanie? No poznám „deti“ v Bratislave, ktoré si považujú za veľké šťastie, že zohnali vo virtuálnej pavučine Slovenska očkovacie termíny pre svojich rodičov v Ružomberku, či v Košiciach…

Ale predsa prezidentka, z titulu svojho postavenia na najvyššom stupienku spoločenského rebríčka, má informácie, že tu máme vírusovú pandémiu a určite vie, že vírusy nie sú chrústy, pred ktorých vdýchnutím sa dá povedzme účinne chrániť rúškami a respirátormi, ale, že sa tu jedná o mikroskopické, teda neviditeľné mikróby, ktoré sa nekontrolovateľne množia a šíria sa napriek, alebo práve kvôli prekrytiu úst a nosa, a práve na takých akciách, ako je očkovanie v očkovacích centrách. Tu sa zhromažďujú ľudia, s neznámym infekčným statusom, po tom ako docestovali z rôznych miest a stretli sa cestou s neznámym počtom iných ľudí. Tak takíto ľudia, o ktorých nevedno v akej miere sú už nakazení, sa tu zhromažďujú, miešajú sa v jednom a tom istom priestore.

Podobne sa tak deje pri testovaní v mobilných odberových miestach MOM, ktoré  sídlia na pevných adresách a mobilné sú v nich iba davy ľudí cez ne sa valiace a vírusy, ktoré si vymieňajú.

Tieto dva druhy organizovaného zvyšovania mobility, ľudí aj vírusov, teda očkovanie v centrách a testovanie v MOM, sú paradoxom dnešných protiepidemických opatrení.

V prípade očkovacích centier sa jedná o zvyšovanie mobility predovšetkým rizikových skupín seniorov a chronicky chorých a sú tak vytvorené ideálne podmienky, aby sa nebezpečnými mikróbmi nakazilo čo najviac nič netušiacich účastníkov akcie. Takže pani prezidentka sa usilovala svoju mamičku objednať do tohto procesu zvyšovania ohrozenia infekciou vírusom SARS-CoV-2. A ak by sa nenakazila jej mamička vírusom pri očkovaní, tak zaočkovanie vakcínou Astra Zeneca by jej malo byť, na ceste životom, na dobrej pomoci?

Vakcínou o ktorej nemeckí aj nórski lekári tvrdia, že stimuluje tvorbu protilátok, aktivujúcich krvné doštičky, ktorá spôsobuje trombózu a upchávanie ciev krvnými zrazeninami?

No a už takmer mesiac máme v skladoch na Slovensku vakcínu Sputnik. Touto vakcínou je vo svete zaočkovaných už viac ako 10 miliónov ľudí, bez toho aby boli hlásené závažné nežiadúce účinky. Je to chladničková vakcína, to znamená, že vyžaduje pre svoje skladovanie teplotu 0-8 stupňov Celzia, preto je to vakcína určená na distribúciu k všeobecným lekárom a na očkovanie v komunitách, čo najbližšie k bydlisku pacientov, bez zvyšovania ich mobility.

Prezidentka ak by očkovala svoju matku Sputnikom tak by stačilo zájsť na zdravotné stredisko v Pezinku, alebo by možno prišla obvodná lekárka jej matku zaočkovať až k nim domov.

Bez nutnosti zažívať bezmocnosť pri losovaní očkovacích termínov na web stránke, bez rizika, že rodičia budú vystavení nákaze pri hromadnej masovke. Všeobecní lekári očkujú každoročne proti chrípke a dlhodobo najlepšie vedia koho je treba zaočkovať z rizikových pacientov na prvom mieste a u koho možno počkať. Vedia kde svojich pacientov nájdu aj to, aké majú sprievodné choroby a tak môžu zodpovedne očkovanie urýchliť a posúdiť aj jeho riziko individuálne pre každého.

Ja som pred mesiacom požiadal doručiť 500 vakcín Sputnika na moju ambulanciu.

Dnes som už mohol mať všetky dávky vyočkované a požiadať o ďalších 500. Ak by sa takto postupovalo a očkovanie by sa organizovalo cez všeobecných lekárov už dnes by sme mohli mať zaočkovaný ďalší 1 000 000 najrizikovejších obyvateľov. Bezpečne a jednoducho, bez zvyšovania mobility v prebiehajúcej pandémii a bez použitia mätúcich web stránok. Veď presné databázy svojich pacientov máme v počítačoch už najmenej 20 rokov.

Dnešné očkovanie rizikových skupín počas prebiehajúcej pandémie tak, že ich zhromažďujeme v očkovacích centrách, očkujeme experimentálnymi vakcínami, u ktorých sú hlásené naprieč celou Európou závažné nežiadúce účinky, a ktorých bezpečnosť a účinnosť negarantujú ani výrobcovia, tak takéto očkovanie možno považovať za rezignáciu na pravidlá, ktoré by mali garantovať najvyššie štandardy pre preventívnu starostlivosť o ľudí.

Neviem či sa tu hodí pripomínať výrok prezidentky z jej predvolebnej kampane „Chcem aby sme boli krajinou, kde sa ľudia nebudú báť zomierať.“ Avšak je rovnako mrazivý ako konštatovanie otca Goriota v úvode blogu.

Dnes sa oba tieto výroky, bohužiaľ, napĺňajú každodenne v praxi.

Ak dnes prezidentka prijme pre vlastných rodičov zdravie a život ohrozujúce postupy, tak to nie je normálne. Ale kto a čo dáva tejto advokátke právo bojovať za tie isté rizikové postupy aj pre jeden milión tých najohrozenejších občanov? Namiesto toho, aby im dopriala pripravené riadne preventívne očkovanie?

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies