Respirátory horšie ako rúška

Ako preukázala štúdia vedcov z Lipskej univerzity rúška a ešte horšie respirátory FFP2/N95, majú výrazne negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc, čo významne znižuje schopnosť vykonávať fyzicky namáhavé pracovné činnosti. Celkovo tieto spôsoby upchávania dýchacích ciest znižujú dostupnosť kyslíka a to je hlavný faktor, ktorý výrazne zhoršuje kvalitu života ich nositeľov, fyzické a ja dopĺňam, že samozrejme aj ich mentálne, schopnosti.

No nebolo by rozumné, keby aspoň tieto, vedeckou štúdiou preukázané negatívne efekty, boli zohľadnené ešte v štádiu príprav využitia rúšok a respirátorov na zachytávanie vírusov filtrovaním na tvári a nose? O tejto štúdii by mali byť informovaní zdravotníci a tiež politici ak prijímajú opatrenia, nariaďujúce ich nosenie. Takéto opatrenia by sa mali prijímať iba vtedy ak sa zistí, že benefity prevážia škody, ktoré nosenie rúšok a respirátorov spôsobuje ľudskému organizmu.

Je naozaj smutné, že túto známu štúdiu, ktorú som prvýkrát zverejnil už v auguste 2020 vo svojom blogu „Rúška ohrozujú zdravie“ naši epidemiológovia a politici prehliadli a prehliadajú a tak ignorujú medicínsku vedu a stále viac poškodzujú zdravie slovenskej populácie.

O zvýšenom riziku infikovania sa infekciami a to aj s koronavírusom, ktorému sú vystavení nositelia rúšok a respirátorov som hovoril v predchádzajúcom texte:

Kto zastaví Matoviča?

Ďalším rizikom, ktoré hovorí o nedomyslenosti dnešných opatrení je zamorovanie prostredia plastovým odpadom. Áno rúška a respirátory, okrem toho, že predstavujú nebezpečný infekčný odpad, predstavujú aj plastový odpad, ktorým takto nekontrolovateľne a masívne zamorujeme naše životné prostredie.

Skutočná zodpovednosť nie je v plošnom nosení rúšok, či respirátorov, ale v dobrovoľnom sociálnom oddelení (social distancing) sa tých osôb, ktoré sú klinicky choré a v prípade, že musia vyjsť z domu medzi ľudí, potom si majú choré osoby nasadiť rúško.

Zdravé osoby by nemali nosiť rúško paušálne, mali by ho mať iba so sebou v pohotovosti, aby si ho mohli nasadiť vtedy, keď vo svojom okolí identifikujú osobu s infekciou dýchacích ciest. Vtedy takto môžu do určitej miery znížiť svoju mieru expozície infekcii.

Musím zdôrazniť, že ak už nosíme rúško, či respirátor, tak najdôležitejšie je, aby sme sa tohto predmetu, kde sa zhromažďuje infekcia, nikdy nedotýkali rukami. A keď sa nám to náhodou podarí, tak si musíme hneď umyť ruky a dezinfikovať ich a ak máme gumové rukavice, tak tie si musíme ihneď vymeniť. A najdôležitejšia fáza, ak už používame tieto pomôcky, je ich bezpečné zneškodnenie spôsobom, aby sme neinfikovali ani seba, ani neohrozili infekciou druhých.

Nezabúdajme, že v tomto pandemickom období je k nezaplateniu čo najvyšší príjem kyslíka. A to je možné iba na čerstvom vzduchu a bez upchatia dýchania respirátorom, či rúškom.

Homo sapiens! A teraz sa správajme rozumne!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies