Odborníci nemlčte!

Toľko protichodných informácií, viaceré iba v podobe nezodpovedaných otázok, ktoré plynú v ostatných dňoch a hodinách z úst predsedu vlády, ministra zdravotníctva, ministra obrany a niekoľkých ďalších politikov, tu už naozaj dávno nebolo. A všimla si to najnovšie aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Výsledný dojem z toho je veľmi nejasný a chaotický. Posledné týždne sa aj pre mňa spájajú s pocitom neistoty. Sme v ťažkej situácii, najmä ak sa o pár týždňov naplnia predpoklady o tisícoch hospitalizovaných.

Viac ako inokedy potrebujeme upokojenie a uistenie. Veľmi pravdepodobne nás čaká ďalšie obmedzovanie, preto v tejto napätej dobe potrebujeme všetci racionálne, zdôvodnené, vecné a predvídateľné kroky. Chcem preto požiadať zodpovedných o jasnú komunikáciu, čo a kedy plánujú a za akých podmienok.“

Reagoval som komentárom, v ktorom som kvitoval jej slová, ale zároveň som pripomenul, že ak sa aj napriek krízovej situácii nevyrieši zmena vo vládnom manažmente, čím dlhšie bude pretrvávať súčasné personálne zloženie, tak nie je predpoklad racionálnych, zdôvodnených, vecných a predvídateľných krokov. Tipovacie kancelárie by mohli pokojne dať aj kurzy, či bude skôr plošné testovanie alebo lockdown. A možno sa dožijeme toho aj toho, pretože podľa informácii z pandemickej komisie, sa zúčastnení politici dohodli, že plošné testovanie bude.

Vyplýva to aspoň zo slov analytika Radovana Bránika, ktorý bol účastníkom rokovania a vo svojom najnovšom facebookovom statuse vyzýva novinárov, aby sa pýtali pýtať konkrétnych politikov, koľko a ktorých odborníkov s právom hlasovať sa včera skutočne zúčastnilo pandemickej komisie a prečo sa prakticky žiaden nemohol zúčastniť. „A tiež sa prosím pýtajte, koľkí odborníci s hlasom len poradným boli vypočutí a či ich pripomienky boli akceptované. Keď nič iné, padne aspoň mýtus o tom, ako sa o zásadných veciach týkajúcich sa života a zdravia obyvateľov tejto krajiny rozhoduje nepoliticky a na základe doporučení špičkových odborníkov,“ píše R. Bránik.

Pod rúškom korony nás oberajú o ústavné práva a na utrpení ľudí si ešte aj robia vlastnú propagandu.

Tu je celý status Radovana Bránika:
„Pre dnešný deň sa hodí asi najviac príklad z predvojnového Mníchova. V čase blížiaceho sa boja s hnusobou si mali britskí politici vybrať spomedzi ponižujúcich podmienok a vybrali si tú najhoršiu možnú. Zradu.

A tak sa na jazyk natíska parafráza výroku Winstona Churchilla:
“Museli si vybrať medzi vojnou a hanbou. Vybrali si hanbu. Budú mať aj vojnu, aj hanbu.”
Možno už dnes sa dozvieme, že namiesto okamžitého a najmenej bolestivého riešenia v podobe zrušenia najväčšej mobilizácie obyvateľstva s krycím názvom “Operácia plošné testovanie” – v čase, keď všetky racionálne argumenty hovoria v prospech prudkého zníženia mobility – sa testovanie nezruší. Je pritom natoľko nepripravené, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať na šírenie hnusoby multiplikačný efekt. Medzitým dôjde k bezprecedentnému obmedzeniu ústavných práv, len sa to nebude volať lockdown. Po jeho druhom kole zistíme za viac než sto miliónov, čo vieme zadarmo už teraz – situácia sa bude len zhoršovať. Pritom tých 13 miliónov testov mohlo byť po celý čas skutočne účelne využívaných v nemocniciach na to, na čo sú určené. Na plošné testovanie ich neodporúča ani výrobca.

A tak sa – opäť, s najväčšou pravdepodobnosťou – lockdownu potom tak, či tak nevyhneme, ibaže príde o celé týždne neskôr a bude aktivovaný v oveľa horšej situácii, aká je dnes; a už tá dnešná je kritická. Lockdown teda zrejme príde na základe výsledkov plošného testovania a potrvá oveľa dlhšie, než ten, ktorý by pri okamžitom spustení a ešte zafungoval. Prinesie násobne vyššie škody pre ekonomiku, ako by priniesol ten skorší. Medzitým bude narastať počet obetí a preplnených zdravotníckych zariadení neschopných prijímať nových pacientov a krajina zrejme prvýkrát zažije, ako vyzerá medicína katastrof v praxi.

A na konci toho celého sa dozvieme, že sme si to pokazili a že sme nepočúvali rady odborníkov a vôbec, že je to celé naša chyba. A svojim spôsobom je, to my sme dopustili, že sa o nás rozhoduje v akútnej manickej fáze.

Navrhujem ale predtým sa opýtať konkrétnych politikov, koľko a ktorých odborníkov s právom hlasovať sa včera skutočne zúčastnilo pandemickej komisie a prečo sa prakticky žiaden nemohol zúčastniť. A tiež sa prosím pýtajte, koľkí odborníci s hlasom len poradným boli vypočutí a či ich pripomienky boli akceptované. Keď nič iné, padne aspoň mýtus o tom, ako sa o zásadných veciach týkajúcich sa života a zdravia obyvateľov tejto krajiny rozhoduje nepoliticky a na základe doporučení špičkových odborníkov.

Boh ochraňuj Slovensko (týka sa aj neveriacich, pre tentokrát).
Koniec hlásenia o stave operácie “Spoločná zodpovednosť“ (ale prezidentku pre istotu vynecháme, lebo nám netlieska a je zbytočne zvedavá na ústavnosť a ľudské práva).”

Naozaj platí to, čo napísal v najnovšom komentári na webovej stránke .týždňa jeho šéfredaktor Š. Hríb: „Poslanci OĽaNO ani koaliční partneri sa rozpínajúcemu sa Matovičovmu svetu ponižovania, žiaľ, neubránili. Aj preto je to dnes elementárna zodpovednosť každého z nás.“

Odborníci nemlčte!

Povedzme si pravdu!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies