Policajná inšpekcia opäť obvinila vyšetrovateľa Ďurku

Policajná inšpekcia opäť obvinila vyšetrovateľa Ďurku, ktorý už čelí obvineniu za marenie spravodlivosti v kauze manipulovania trestných konaní

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran medzičasom rozhodol, že Pavol Ďurka a jeho kolegovia sa môžu vrátiť do práce a naďalej vyšetrovať exponované kauzy aj napriek tomu, že sú stále obvinení.

Vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Pavla Ďurku obvinili z trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti.

Obvinenie vzniesla policajná inšpekcia, ktorá sa dlhodobo venuje elitným vyšetrovateľom z tímu Očistec. Obvinenie súvisí so samovraždou spolupracujúceho obvineného Františka Böhma. Ten sa zastrelil krátko po tom, čo ho prepustili z väzby.

Ďurka mal príslušným orgánom nahlásiť, že Böhm má doma legálne držané zbrane. Zaistiť mu ich nemuseli, pretože bol obvinený z korupcie, nie násilnej trestnej činnosti. Ďurka podľa svojho advokáta Petra Kubinu zbrane neohlásil, lebo mal v tom čase veľa práce, o čom informoval aj inšpekciu.

Takáčovec František Böhm, ktorý mal blízko aj k SIS, vypovedal o údajnom podplácaní obvinených v prípade Judáš. Pred vedením finančnej správy a polície vypovedal, že celkovo odovzdal za krytie údajných podvodov s pohonnými hmotami policajtom až milióny eur.

Vypovedal aj proti bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Vďaka spolupráci s OČTK sa Böhm dostal na slobodu, 13. februára sa zastrelil.

Pavol Ďurka bol medzi štyrmi vyšetrovateľmi NAKA, ktorých zadržali v septembri. Krajský súd v Bratislave ich 1. októbra prepustil z väzby a skonštatoval, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené.

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran medzičasom rozhodol, že Ďurka a jeho kolegovia sa môžu vrátiť do práce a naďalej vyšetrovať exponované kauzy aj napriek tomu, že sú stále obvinení.

Vyšetrovatelia sa podľa šéfa polície chcú vrátiť do práce. „Sám som bol prekvapený, že majú väčšiu chuť pokračovať, ako mali predtým,“ poznamenal. Konflikt záujmov nevidí, keďže nevyšetrujú vlastné skutky. Dodal, že ide o profesionálov, ktorých doterajšiu prácu možno hodnotiť v superlatívoch.

Deň pred akciou, v rámci ktorej zadržali vyšetrovateľov NAKA, koloval po médiách a sociálnych sieťach realizačný návrh na zadržanie niekoľkých policajtov inšpekcie, vrátane bývalej šéfky vyšetrovacieho tímu Diany Santusovej a jej nástupcu Michala Vyšvádera. Obaja krátko po prepustení vyšetrovateľov požiadali o expresný služobný presun na východ. Podľa šéfa ÚŠP Daniela Lipšica tlaky na vyšetrovateľov NAKA gradujú, lebo idú po krku bývalým vysokopostaveným politikom a oligarchom.

Advokát Martin Ribár: Bol som zatvorený ako také zvieratko  JUDr. Martin Ribár  sa vyjadril k  obvinenému vyšetrovateľovi NAKA Ďurkovi, ktorý ho nezákonne poslal do väzby a najväčšej absurdite, ktorú dokáže napísať len sám život

„Absurdity v slovenskom právnom prostredí súčasných dní. Právny zástupca zadržaného vyšetrovateľa Pavla Ďurku argumentuje rozhodnutím Ústavného súdu, ktoré vyčíta nadkvalifikáciu skutku, podržte sa, práve osobou Pavla Ďurka, ktorý tým konal v mojom prípade nezákonne,“vysvetlil ešte v septembri tento životný paradox advokát Ribár.

Skupina vyšetrovateľov NAKA obvinená Úradom inšpekčnej služby

Vyšetrovateľ ÚIS v polovici septembra 2021 vydal uznesenie o začatí trestného stíhania a vzniesol obvinenia voči dvom príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Pokyn na vznesenie obvinenia vydal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Obvinenie sa týka ovplyvňovania výpovedí svedkov.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies