Poslanci budú voliť kandidáta na GP až v utorok 1. decembra

Voľba kandidáta na generálneho prokurátora sa mala pôvodne uskutočniť dnes o 17:00.

O funkciu generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov.

Národná rada SR mala dnes podľa schváleného programu 18. schôdze voliť kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR. O funkciu sa uchádza sedem kandidátov – Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.

Ústavnoprávny výbor NR SR v pondelok 23. novembra večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu generálneho prokurátora. Potvrdil tak, že spĺňajú podmienky na tento post. Kandidátov vypočúvali počas troch dní, pôvodne malo vypočutie trvať len dva. Uchádzači odpovedali na otázky členov výboru, zástupcov prezidentskej kancelárie ako aj prítomných poslancov parlamentu. Každý z kandidátov vystupoval pred výborom niekoľko hodín. Voľba v parlamente je naplánovaná o 17:00 po hlasovaní. Voľba bude verejná.

Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO) bolo vypočutie otvorené, transparentné, dôsledné a „nikoho nešetrili“ bez ohľadu na to, kto ktorého kandidáta nominoval. „Bez kvalitného generálneho prokurátora sa v boji s korupciu a organizovaným zločinom ďaleko nedostaneme,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

Organizácia Via Iuris tvrdí, že verejnosť má toľko informácií o uchádzačoch na post generálneho prokurátora ako nikdy predtým. Podľa organizácie zvýšila „katastrofálna situácia“ spôsobená nedávnym vedením prokuratúry nielen záujem médií, ale aj celej verejnosti o túto inštitúciu. Podľa organizácie v minulosti neexistovali dostupné prostriedky, prostredníctvom ktorých by verejnosť mohla „odhaliť“ pravú osobnosť jednotlivých uchádzačov a aktuálna voľba nového generálneho prokurátora je prelomová.

Poslanci budú voliť kandidáta na GP až v utorok 1. decembra
Voľba kandidáta na generálneho prokurátora sa mala pôvodne uskutočniť dnes o 17:00.

Parlament bude voliť kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR v utorok 1. decembra o 11:00. Zmenu termínu voľby schválili poslanci. Návrh na zmenu predložil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na návrh všetkých štyroch koaličných poslaneckých klubov. Voľba sa mala pôvodne uskutočniť dnes o 17:00.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies