Povolebné domino

Je veľa prognóz a programových téz politických strán, ktoré či v polohe víťaza volieb alebo koaličného partnera už teraz plánujú svoju účasť v budúcej vláde Slovenskej republiky. Realita nás však čaká až niekoľko hodín po voľbách. Nebudeme veštiť, ani predpovedať, iba modelovať možné situácie a postupy, ktoré sa predpokladajú z dnešného napätia v spoločnosti a politických súbojov.

Ako to začne?

Niekoľko minút po uzavretí volebných miestností

Rôzne agentúry začnú prinášať svoje exit polli od ľudí, ktorí opúšťali volebné miestnosti a tieto s určitou presnosťou budú naznačovať možné volebné výsledky. Vzhľadom na 48 hodinový moratorium dostaneme prvé prekvapujúce údaje, no nie ani tak v poradí strán, ale v ich volebných výsledkoch.

2-3 hodiny po uzavretí volebných miestností

Nie je vylúčené, že zverejňovanie čiastočných výsledkov bude zbrzdené s predlžením otvorenia niektorých volebných miestností pre rôzne technické komplikácie počas volieb, no ústredie už bude zhromažďovať tie výsledky, ktoré boli spracované, ale nebude ich zverejňovať. Prvé výsledky sa tak budeme dozvedať odstupom času už v relatívne konkrétnej forme, no bez výraznej presnosti. Môžeme však predpokladať, že vzhľadom na technické nasadenie a uplatnené informačné technológie v skorých ranných hodinách a po sčítaní asi 90% hlasov už budeme poznať predbežné závery volieb a budeme počúvať vyjadrenia nielen úspešných strán ktoré voľby vyhrali alebo sa dostali do parlamentu, ale aj kajúcne stanoviská a sebareflexiu strán, ktoré hlboko prepadli proti svojim vlastným očakávaniam

Následný deň volieb

Ústredná volebná komisia oficiálne ohlási viťaza volieb a volebné preferencie strán, ktoré sa stanú súčasťou parlamentu a vzápätí sa od ich predstaviteľov dozvieme, v akom časovom horizonte plánujú rokovať o zostavení vládnej koalície, vypracovanie vládneho programu v základných tézach cez ktoré sa obrúsia nekompatibilné ciele a ústupky strán z predvolebného boja, aby sa dala vytvoriť vláda koexistentná a funkčná a ktorá získa v parlamente dôveru

2 dni po voľbách

Víťaz volieb preberá iniciatívu a postupne začne rokovať s predstaviteľmi strán, ktoré dokážu spoločne naplňať tie spoločné ciele, ktoré neboli predmetom ich vzájomného sporu a priorít a začnú sa vytvárať tieňové personálne pozície na obsadenie vlády, exekutívy a parlamentu, či jednotlivých výborov národnej rady. Podľa avizovaného vyhlásenia Roberta Fica síce plánuje sa dvojtýždňový mediálny kľud pre kľudnú prácu, ale naliehavosť spoločenského napätia zrejme vyzdvihne niektoré prioritné problémy až do takej miery, že tieto zakcelurujú tento čas. Samozrejme významný podiel na tejto dynamike bude mať aj samotný výsledok a dominancia víťaza volieb a preferencie koaličných strán. Pravdepodobne uniknú prvé informácie do médií už o samotnej koalícii a niektorých personálnych nomináciach.

Možné prekvapenia krátko po voľbách – domino začne padať skôr, ako sa predpokladá

Zodpovednosť za spoločnosť, národ, jeho bezpečnosť môže vyvolať mimoriadne dynamizujúce procesy. Môže to znamenať aj to, že v prípade markantných volebných preferencií možnej koalície môžu byť dohody tak rýchle a dominantné, že vytvorenie koalície a vlády vyvolá potreby oslovenia pani prezidentky už s hotovými dohodami a táto môže byť obratom predložená pani prezidentke po vydaní poverenia k zostaveniu vlády predsedovi víťaznej politickej strany. Táto varianta je veľmi pravdepodobná v prípade očakávaného víťazstva Smeru – Slovenská sociálna demokracia, lebo sa jedná o politicky skúsenú, strategicky uvažujúcu a personálne pripravenú stranu vládnuť.

Deň oznámenia rozhodnutia o vytvorení koalície o základnom zložení vlády

Bude veľmi zaujímavé sledovať, akou razanciou a ako rýchlo bude schopný dnešný predseda parlamentu Boris Kollár zvolať ustanovujúcu schôdzu a ako jednoznačnosťou a rýchlosťou dôjde k hlasovaniu o dôvere novej vlády. Pokiaľ však sledujeme Borisa Kollára, tak v tomto sa dá očakávať od neho profesionálne riešenie termínu v čo najkratšej dobe, bez predpokladaných obštrukcií.

Deň vymenovania vlády

Od tejto chvíle sa spúšťajú scenáre, ktoré sa v zákulisiach dlhodobo pripravovali. V prvej vlne nastane výmena ministrov a štátnych tajomníkov a krátko na to vážny politický a odborný personálny audit po rôznych vertikálach exekutívy, predovšetkým voči štátnym funkcionárom, ktorí boli už dávno kritizovaní pre svoje nominácie z politických a z korupčných dôvodov a ktorým dnešná opozícia jednoznačne dáva nálepky trafikantov Progresívneho Slovenska.

Domino v praxi

Vláda bude vykonávať svoje právomoci súbežne v dvoch líniach:

  1. Okamžité opatrenia vlády pre posilnenie bezpečnosti štátu, zmien v zahraničnopolitických záležitostiach týkajúcich sa obranyschopnosti Slovenska, neodkladné zmeny a rekonštrukcia zmätočných postupov Odorovej vlády v oblasti zdravotníctva, cenovej inflácie, energetiky a životnej úrovne. Bude sa jednať o praktické zásahy vo forme vládnych nariadení , ako aj vládnych návrhov zákona, ktorými sa má zabrániť prehlbovanie spoločenskej krízy a pádu životnej úrovne
  2. Priame výkonné opatrenia v rámci kompetenčných pravidiel jednotlivých ministrov, kde sa očakáva najrýchlejšia zmena v bezpečnostných zložkách štátu, v polícii, v justícii a samotného výkonu spravodlivosti. To samé sa bude týkať odvolania nielen vrcholových policajných funkcionárov a spochybňovaných vyšetrovateľov, ale prakticky každého rezortu, kde sa neriešené problémy hromadili a vyústili do chaotického stavu, ktoré nominantami Matovičovej, Hegerovej alebo Ódorovej vlády neboli riešené. Vzniknú špecializované komisie či pri jednotlivých ministerstvách, alebo v parlamentných výboroch, ktoré sa budú vracať k niektorým dnes už sprofanovaným a demagogickým stanoviskám , medzi ktorými určite bude posudzovanie niektorých vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorých práca s konštatovaním že porušovali práva obvinených bola zrušená Generálnym prokurátorom cez § 363.

 

Prvé signály o tom, že máme novú vládu

Média nebudú stíhať vyčerpávajúcim spôsobom informovať a popisovať nielen výsledky zmien, ale aj ich samotné procesy. Môžeme však očakávať, že vzhľadom na doterajšiu angažovanosť  proliberálnych a rôznymi nadáciami ovplyvňovaných médii tieto nedostanú všetky informácie obvyklým spôsobom ako naratív. Je len otázka času, kedy sa objavia prvé mená a výsledky auditu odvolaných vysokopostavených funkcionárov a štátnych zamestnancov, včítane inventúry toho, čo nám tu trojvláda Matovič, Heger a Ódor zanechali.  Dnešné napäté vzťahy naznačujú, že aj Pani prezidentku čakajú veľmi horúce chvíle

Niekoľko dní a týždňov po voľbách

Verejnosť pocíti ako sa realizujú predvolebné sľuby. Uvidíme vojakov na hraniciach a intenzívne profesionálne riešenie bezpečnosti, pravdepodobne vydáme prvé oficiálne komuniké ohľadom nášho budúceho nastavenia k pomoci Ukrajine, postupne predstúpia jednotliví rezortní ministri a predstavia všetky zmeny a návrhy opatrení, ktoré s okamžitou platnosťou môžu vstúpiť do života a ktoré budú predmetom zákonodárnych opatrení.

2 mesiace po voľbách

Vláda bude mať schválený svoj program a bude ho realizovať.

Uvidíme či voľby naozaj vyhral Občan

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies