Prísnejšie obmedzenia režimu na hraniciach v Európskej únii a vo svete

Rezort diplomacie v súvislosti s aktuálnou epidemickou situáciou vo svete v dôsledku pandémie COVID-19 naďalej odporúča slovenským občanom necestovať do zahraničia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) upozorňuje na prísnejšie obmedzenia režimu na hraniciach v Európskej únii (EÚ) a vo svete. Rezort diplomacie v súvislosti s aktuálnou epidemickou situáciou vo svete v dôsledku pandémie COVID-19 naďalej odporúča slovenským občanom necestovať do zahraničia. Informoval o tom Tlačový odbor MZVEZ SR.

Rezort diplomacie pripomína, že viaceré krajiny v súčasnosti sprísňujú podmienky vstupu na svoje územie a obmedzujú letecké spojenia. Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa podľa rezortu občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia či komplikáciám pri cestovaní. „V prípade, ak je vaša cesta nevyhnutná, odporúčame si vždy preveriť podmienky s príslušnou leteckou spoločnosťou, uzavrieť adekvátne cestovné poistenie a informovať sa o opatreniach v cieľovej, ako aj tranzitnej krajine,“ upozorňuje rezort. V súčasnosti platí uvoľnený hraničný režim pri návrate z Austrálie, Číny, Fínska, Islandu, Južnej Kórey, Nového Zélandu, Singapuru a Taiwanu.

MZVEZ SR zároveň pripomína, že podmienky návratu do SR, karanténne opatrenia a povinnosti po návrate v súlade s platnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), aktuálne predpisy a tlačivá súvisiace s cestovaním sú zverejnené na webovej stránke ministerstva, ako aj na stránke korona.gov.sk. Po príchode z krajín, ktoré sa nenachádzajú v platnej vyhláške ÚVZ SR, je osoba povinná najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky zaregistrovať sa na webovej stránke https://korona.gov.sk/ehranica/. Počas pobytu na území Slovenskej republiky platí povinnosť preukázať sa na požiadanie príslušníka Policajného zboru Slovenskej republiky potvrdením o registrácii.

V prípade núdze sa môžu občania SR obrátiť na zastupiteľský úrad SR akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza, alebo na Konzulárne centrum/Diplomatickú službu MZVEZ SR. Rezort zároveň odporúča slovenským občanom, aby pri cestovaní do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVEZ SR, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies