Proces so JUDr. Štefanom Aghom z kauzy zmenky bude pokračovať v júni

 

Pojednávanie so Štefanom A. z kauzy miliónových zmeniek by malo na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať predbežne 3. júna. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní zverejnenom na internetovej stránke rezortu spravodlivosti. Vo veci bolo v priebehu januára a februára tohto roku vytýčených viacero termínov pojednávania, boli však zrušené pre pandemickú situáciu. Obžalovaný je totiž v tomto prípade stíhaný na slobode.

Obžalovaný Štefan A. ešte na prvom pojednávaní 20. novembra 2020 odmietol podozrenie z falšovania zmeniek v hodnote niekoľkých miliónov eur. „Vo veci, ktorá mi je kladená za vinu, sa cítim nevinný,“ uviedol s tým, že v prípade využije svoje zákonné právo nevypovedať.

Podľa obžaloby Štefan A. v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur. Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan A. sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies