Rezort obrany chce nájsť kvalitnú náhradu bojových vozidiel pechoty

Ministerstvo obrany SR spustilo procesy súvisiace s projektom obstarania nových bojových obrnených vozidiel ako náhrady techniky mechanizovaných jednotiek vyzbrojených bojovými pásovými vozidlami typu BVP-1, BVP-2 a BVP M. Kritériami pre výber budú aj v tomto prípade požiadavky Ozbrojených síl SR, transparentný proces obstarania a v neposlednom rade výrazné zapojenie domáceho obranného priemyslu. Ako potvrdil minister obrany SR Jaroslav Naď, dôraz bude kladený na skutočnú hodnotu za peniaze.

Pre výber vhodného dodávateľa absolvuje vedenie rezortu obrany v priebehu najbližších mesiacov viacero rokovaní a prezentácií tohto druhu vojenskej techniky. Prvou z nich dnes boli statické a dynamické ukážky pásového obrneného vozidla LYNX KF41 spoločnosti Rheinmetall AG, ktoré si do Vojenského technického a skúšobného ústavu na Záhorí prišli pozrieť minister obrany SR Jaroslav Naď, štátny tajomník Marian Majer, náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko a spolu s nimi tiež zástupcovia domáceho obranného priemyslu.

Cieľom prezentácie bolo predstaviť technické vlastnosti, funkčné parametre a praktické ukážky v jazde a streľbe v teréne pásového obrneného vozidla LYNX. Súčasťou ukážky boli aj rozhovory s predstaviteľmi spoločnosti Rhainmetall AG o možných spôsoboch zapojenia slovenských firiem do spolupráce pri výrobe a dodávkach nového typu pásových obrnených vozidiel pre Ozbrojené sily slovenskej republiky, ako aj obhliadka súčasných výrobných kapacít štátnej akciovej spoločnosti DMD Holding.

„Pásová obrnená technika by v budúcnosti mala byť ťažiskom ťažkej mechanizovanej brigády, ktorej vybudovanie predstavuje jeden zo základných záväzkov voči aliančným spojencom v oblasti skvalitnenia našich ozbrojených síl. K tomuto, rovnako ako aj ku ostatným záväzkom, pristupujeme s plnou zodpovednosťou – naším cieľom je vybrať a obstarať pre Ozbrojené sily SR plne vyhovujúcu, modernú a spoľahlivú techniku za aktívnej účasti slovenských firiem na tomto procese,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Šéf rezortu obrany zároveň ocenil záujem podpredsedu vlády a ministra financií Eduarda Hegera, ministra vnútra Romana Mikulca a tiež predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu o tento proces. Tí sa spolu s ním zúčastnili aj na dnešnej prvej z plánovaných prezentácií možných dodávateľov predmetnej techniky.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies