SIS: V súvislosti s informáciami o činnosti ruských služieb v ČR prijala nevyhnutné opatrenia

Slovenská informačná služba (SIS) v súvislosti s informáciami o nepriateľských činnostiach ruských služieb v Českej republike prijala nevyhnutné opatrenia. Informovala o tom hovorkyňa SIS Simona Svítková.

Uviedla, že získané poznatky priebežne odstupujú zákonným príjemcom a v spomínanej súvislosti úzko spolupracujú s partnerskými službami iných štátov. Tiež sa stotožňujú s uverejneným stanoviskom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Reagovali tak na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra vnútra a dočasného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka zo 17. apríla, na ktorej oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

„Činnosť cudzích spravodajských služieb SIS neustále monitoruje aj v súčasnosti. V súvislosti s informáciami o nepriateľských činnostiach ruských služieb v ČR prijala nevyhnutné opatrenia,“ ozrejmila Svítková. Zároveň podotkla, že SIS v súvislosti s aktivitami cudzích spravodajských služieb aj v minulosti zvýšila kontraspravodajskú ochranu záujmov Slovenska. Ako ďalej poukázala, práve to napríklad viedlo k vyhosteniu troch ruských diplomatov zo SR v auguste 2020. Podľa vtedajších vyjadrení MZVEZ SR boli dôvodom informácie slovenských spravodajských zložiek, že činnosť diplomatov bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) dnes vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že udalosti v ČR potvrdzujú dlhodobé zistenia slovenských spravodajských služieb, že aj Česko a Slovensko sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite. Svoju podporu ČR plánuje osobne vyjadriť aj v pondelok 19. apríla na rokovaní ministrov zahraničných vecí Európskej únie. V pláne má tiež vyzdvihnúť význam spolupráce spojeneckých spravodajských služieb. Tie majú podľa neho kľúčovú úlohu pri zaručení vnútornej bezpečnosti a ochrane aj slovenských štátnych záujmov.

Hamáček na tlačovej konferencii 17. apríla vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb. „Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom. Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli večer 16. apríla. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies