Arogantné spôsoby vlády zaradili Slovensko v medzinárodných porovnaniach na úroveň afrických banánových republík.
V dokumente, ktorý súvisí aj so Slovenskom, tento inštitút píše: „Tieto obmedzenia porušili demokratické normy, pretože boli buď neprimerané, nelegálne, neurčité alebo zbytočné vo vzťahu k zdravotnému riziku.
Čo štúdia zistila?
Využitím armádnych zložiek na vynucovanie lockdownu, zákazov vychádzania alebo ďalších opatrení (u nás masového testovania) sa Slovensko zaradilo medzi štáty ako Bangladéš, Salvádor, Sierra Leone, Angola alebo Srí Lanka. Tá si dokonca zriadila „covidové tábory“ pod samopalmi a dohľadom vojska.
Vo svete existuje 10 štátov, ktoré pred pandémiou nevykazovali viditeľné nedostatky v demokracii, avšak počas pandémie u nich nastal znepokojivý vývoj ohrozujúci demokraciu a ľudské práva. Medzi tieto štáty patria napr.: Panama, Ekvádor, Mexiko, Izrael, africké Lesotho a zase aj Slovensko.
Do konca novembra bola polovica núdzových stavov vo svete zrušená. Odvtedy ich obnovilo 7 krajín a Slovensko medzi nimi samozrejme nechýbalo. Po Gambii, Česku, Francúzsku, Španielsku a Východnom Timore stanovilo núdzový stav aj Thajsko, ktoré ho však nevyhlásilo ako reakciu na rastúci počet infekcií, ale na potlačenie protestov (čiže presne tak ako na Slovensku).
Vyhlasovanie núdzového stavu sa podľa štúdie spája aj s ďalšími „nedemokratickými“ neduhmi: nedostatok diskusie pri schvaľovaní a predlžovaní opatrení; koncentrácia moci v exekutíve bez riadneho parlamentného/verejného dohľadu; a opatrenia, ktoré neboli nevyhnutné pre potlačenie pandémie, ale skôr pre tzv. boj s dezinformáciami. (V preklade prenasledovanie/vymazávanie iných názorov a potláčanie vyjadrených a oprávnených pochybností občanov. U nás práve tými politikmi, ktorí rečnili a stále rečnia o širokej spoločenskej diskusii.)
Ako vidíme, problémy s koronavírusom nezasiahli len Slovensko. Zasiahli prakticky všetky štáty sveta. Väčšina štátov to však zvláda kultivovane. Arogantné a hrubé spôsoby súčasnej vlády žiaľ zaraďujú Slovensko v medzinárodných porovnaniach na úroveň afrických krajín a banánových republík. So štúdiou švédskeho inštitútu nemusí každý a vo všetkom súhlasiť (voči mimovládkam pristupujeme opatrne), ale každý cíti, že to čo sa na Slovensku deje naozaj nie je v poriadku.
Sme presvedčení, že štát sa aj počas krízy dá riadiť lepšie – viď príklad ostatného sveta.
Zdroj: The International Institute for Democracy and Electoral Assistance