SMER chce pomôcť s Eurofondami z EU za 6 miliard

Z tlačovej konferencie zo dňa 17.februára 2021

Podľa názoru strany SMER – sociálna demokracia v posledných dňoch prichádza k neriadenému rozpadu vládnej koalície, a to nie iba kvôli odchodu ľudí z poslaneckých klubov, ale aj rozličným názorom na principiálne otázky. Je teda iba otázka času, kedy a ako táto vláda padne. Strana SMER – SD rešpektuje výsledok parlamentných volieb, ale nemôže rešpektovať tento štýl vládnutia, chaos a výsledky tejto vlády, za čo ale bude musieť niekto niesť zodpovednosť.

Strane SMER – SD záleží na tom, že napriek rozkladu koalície fungovali aspoň elementárne veci. Zdraví ľudia očakávajú, že v prípade potreby bude o ich príbuzných postarané. Zamestnaní očakávajú, že nebudú musieť byť neustále testovaní alebo nebudú mať iné prekážky v práci.

Dnešná tlačová konferencia bola zvolaná kvôli 6 miliardám eur, ktoré majú prísť z Európskej únie (EÚ) na hasenie škôd z pandémie. „SMER – SD sa tejto téme venuje dlhodobo a my sme predložili niekoľko návrhov ohľadne plánu obnovy. Ale ak chce Slovensko čerpať pridelených takmer 6 miliárd eur, musí predložiť na pôdu Európske komisie (EK) osobitný plán obnovy SR a najmä kroky, ktoré chce Slovensko urobiť v rokoch 2021 – 2023. Ja som teraz volal s predstaviteľom významného zamestnávateľského združenia, ktorý chodí na veľké stretnutia. A pýtal som sa ho, či majú plán obnovy. Odpovedal, že aký plán obnovy? Nikto nám nič neposlal, nič nemáme. Jediné, čo nám povedali, že keď chceme, tak máme komunikovať o svojich veciach s individuálnymi ministrami. Ako je možné, keď komisia pri schvaľovaní týchto vecí povedala, že plány obnovy musia vznikať pri širokej diskusii daných krajín, najvýznamnejšie zamestnávateľské zväzy nemajú predstavu o tom, čo sa deje na ministerstve financií a čo je pripravované?,“ pýta sa predseda strany Robert Fico.

SMER – SD v súlade s ústavným zákonom ešte v septembri 2020 predložil návrh záväzného stanoviska k plánu obnovy. Platí ustanovenie, že ak Národná rada (NR) SR do dvoch týždňov od predloženia tohto návrhu ho neprerokuje, návrh je automaticky pre jednotlivých ministrov záväzný. Dnes teda máme od 1. 10. 2020 na stole záväzné stanovisko SR, ktoré je odobrené NR SR a stanovuje parametre, ako má vyzerať plán obnovy. Aký je výsledok? „Zobrali sme si oficiálny dokument, ktorý visí na stránke ministerstva financií a porovnali sme s tým, čo schválila národná rada. Podľa ústavného zákona platí, že sa treba venovať podpore obnovy tých častí hospodárstva SR, ktoré je najviac ohrozené covidom. Očakávali by sme cestovný ruch a reštauračné služby. V dokumente nič také nie je. Čítame tu nové moderné nemocnice, školy, univerzity, lepšie životné prostredie, moderné železnice, súdy, atď. Hovoríme v stanovisku, že krajina musí zvýšiť odolnosť v potravinovej bezpečnosti. Čiže krajina musí byť viac sebestačná. V dokumente o tom nie je ani pol slova. Ďalej v stanovisku hovoríme, že treba jasné investície v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. Tu sa hovorí, že univerzity, ktoré vo svete zasvietia. Vrcholom všetkého je, že tu je top investícia – nekompromisná NAKA,“ dodal R. Fico.

Predseda strany R. Fico podotkol, že sa môžeme pozerať  a robiť tlačové konferencie a čakať na totálny devastačný rozklad štátu. Pretože, ak je na čele štátu blázon, nedá sa garantovať absolútne nič. No napriek zlému vzájomnému vzťahu však SMER – SD podáva pomocnú ruku s odbornými kapacitami na pomoc čerpaniu prostriedkov z fondov EÚ.

K uvedenej téme sa vyjadril aj podpredseda strany Ladislav Kamenický. Ako bývalý minister financií pomenoval najvzácnejšie zdroje pre štát, a to peniaze zo štátneho rozpočtu, pretože sú najflexibilnejšie, dajú sa ľahko alokovať. Európske peniaze nám môžu pomôcť k tomu, aby sa nemuseli míňať peniaze zo štátneho rozpočtu, navyše nemajú vplyv na štátny dlh. Ďalej spomínaných 6 miliárd eur z plánu obnovy nám má pomôcť dostať sa z tej jamy, do  ktorej sme padli počas pandémie. Predkladanie plánu obnovy je naviac nekompetentné, mali sme tu mať konferencie a diskusie, namiesto toho minister financií zvolal telekonferenciu a prišli nejakí ľudia z ministerstva, dvaja zástupcovia EK a dvaja ľudia z inštitútov politík a toto je verejná diskusia. U nás absolútne chýbajú implementačné tímy a míľniky, na základe ktorých nám má komisia preplácať peniaze.

Igor Matovič chcel byť prvý v zvládaní pandémie. Je, ale z druhej strany. Vláda nezvláda pandémiu a nezvláda ani ekonomickú pomoc pre štát.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies