SMER-SD vyzýva k opatrnosti voči kategorickým vyhláseniam k Rusku

SMER – SD VYZÝVA K OPATRNOSTI VOČI KATEGORICKÝM VYHLÁSENIAM K RUSKU

SMER – sociálna demokracia vníma oprávnené obavy našich českých priateľov. Slovensko musí poskytnúť Českej republike všetku pomoc, aby sa podozrenia súvisiace s výbuchom muničného skladu v roku 2014 riadne vyšetrili. Česká republika v súvislosti s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014 vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Pokiaľ sa tieto podozrenia potvrdia, ide o mimoriadne vážnu situáciu.  Ak sa nepotvrdia, poslúžia len ako zámienka na eskaláciu vojenského konfliktu na východe Ukrajiny. Rusko zasa ako odvetu vyhostí 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

„SMER – sociálna demokracia nebude nikdy nepotvrdenými podozreniami úmyselne podporovať zvyšovanie napätia medzi krajinami NATO a Ruskou federáciou. Nemá tiež žiadne ilúzie, pokiaľ ide o mocnosti, či už na Západe alebo Východe. Vojna v Iraku bola odôvodnená verejnými klamstvami USA na pôde OSN. Rovnako otvorene sme hovorili o anexii Krymu alebo o úlohe, ktoré zohrali niektoré veľvyslanectvá v Bratislave pri koordinácii protivládnych mítingov na Slovensku v roku 2018. Bude veľkým nešťastím, ak sa incident v Českej republike riadne nevyšetrí a neodôvodnené podozrenia budú navádzať k otvorenému vojenskému stretu medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorý by bol vo svojej podstate konfliktom medzi NATO a Ruskou federáciou. Konfliktom, do ktorého by bolo zatiahnuté aj Slovensko,“ povedal predseda SMERu – SD Robert Fico.

Tento konflikt je popretím suverenity nášho štátu, je v príkrom rozpore s národno-štátnymi záujmami SR mať dobré priateľské a vzájomne výhodné vzťahy s Ruskou federáciou, nehovoriac o slovanskom a historickom aspekte tohto vzťahu. „Suverénny postoj SMERu – SD v zahraničnej politike je výraznejší pri pohľade na nového predsedu vlády SR E. Hegera, ktorý ešte pred získaním dôvery v NR SR, ako najvyššom orgáne štátu, prvej pobozkal prsteň veľvyslankyni USA. Tej veľvyslankyni, ktorá sa u prezidentky SR Z. Čaputovej osobne zúčastnila na riešení Matovičovej vládnej krízy,“ uviedol Robert Fico.

SMER – SD žiada prezidentku SR, predstaviteľov vlády SR, ale aj predstaviteľov opozície, aby len z dôvodu podpory Západu, slepo neobviňovali akýkoľvek iný štát. „Solidarita s Českou republikou sa neprejavuje bezdôvodnými návrhmi na vyhostenie ruských diplomatov z územia Slovenskej republiky alebo nekritickými vyhláseniami, ktoré sú vo svojej podstate štvavým burcovaním,“ dodal Robert Fico. „SMER – SD si ani raz počas celej svojej existencie nekupoval podporu Západu. Mali sme odvahu stiahnuť našich vojakov z Iraku, zastavili sme povinné kvóty na migráciu, vzali sme talianskej spoločnosti Vodnú elektráreň Gabčíkovo späť do rúk štátu. Dnes tí slovenskí predstavitelia, ktorí svojím bezhlavým jednostranným postojom v podstate podporujú vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, si len kupujú svoje politické krytie a beztrestnosť za bezmocnosť a neschopnosť riadiť Slovensko a stávajú sa v prípade vojny nezodpovednými vojnovými komplicmi,“ uzavrel R. Fico.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies