ŠTS pojednáva Markizácke zmenky voči Štefanovi Aghovi

Dnes začalo pojednávanie vo veci zmeniek voči Štafovi Aghovi, ktorý bol z konania voči Kočnerovi a Ruskovi vylúčený na samostatné konanie. Štefan Agh odmietol falšovanie miliónových zmeniek.

Štefan Agh podľa obžaloby vytvoril dve falošné zmenky v hodnote 34 miliónov eur.

Obžalovaný Štefan Agh odmietol podozrenie z falšovania zmeniek v hodnote miliónov eur. Uviedol to dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. „Vo veci, ktorá mi je kladená za vinu, sa cítim nevinný,“ uviedol s tým, že v prípade využije svoje zákonné právo nevypovedať.

Podľa obžaloby Štefan Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Mariánom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R. vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur. Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera. Vyplatiť ich mal Pavol Rusko a ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Svojim konaním sa podľa prokuratúry Štefan Agh dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Keďže obžalovaný sa rozhodol nevypovedať, prokurátor čítal jeho výpoveď z prípravného konania pred policajným vyšetrovateľom. Štefan Agh v nej potvrdil vyjadrenia Mariana K. a Pavla R., že miliónové zmenky boli vyhotovené ako súčasť riešenia sporov o Markízu v rámci takzvanej kauzy Gamatex v rokoch 1998 až 2000. O súdnych sporoch o vyplatenie zmeniek podľa vlastných slov vedel len z médií. Pojednávanie v tomto prípade bude pokračovať 12. januára 2021.

Obhajca obžalovaného Marek Para na začiatku pojednávania namietal nezákonné zloženie a zaujatosť senátu, keďže daný senát prejednával aj obžalobu proti Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi. Tí boli vo februári tohto roku odsúdení za falšovanie zmeniek na 19-ročné tresty. Podľa predsedu senátu bol však spis senátu pridelený automatickým náhodným systémom a zákonne je vec v poriadku.

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies