Súd schválil dohodu o vine a treste pre bývalého žilinského sudcu Pavla Polku

Súd Pavlovi Polkovi uložil trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní piatich rokov.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a bývalým žilinským sudcom Pavlom Polkom, ktorý čelil obvineniu pre prijímanie úplatku vo funkcii verejného činiteľa. Súd uznal obvineného za vinného z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní päť rokov s probačným dohľadom. Súd vymeral obvinenému aj peňažný trest vo výške 150-tisíc eur s tým, že v prípade nezaplatenia mu bude uložený náhradný trojročný trest odňatia slobody. Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať.

Sudca zároveň, so súhlasom prokurátora, rozhodol o prepustení obvineného Pavla Polku z väzby na slobodu. „Klient s dohodou súhlasil a považoval ju za spravodlivú a primeranú. Dohoda sa týka deviatich skutkov,“ uviedol obhajca bývalého sudcu s tým, že podľa neho je peňažný trest primeraný, „lebo prevyšuje v súhrne o nezanedbateľnú sumu ten rozsah trestnej činnosti, za ktorú bol klient odsúdený“.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v septembri 2020 v rámci akcie Plevel pôvodne päť osôb, jednu neskôr prepustili. Medzi zadržanými v kauze korupcie na žilinských súdoch bol bývalý sudca Pavol P., sudca Daniel B., advokát Ľuboš M. a tiež Juraj F. Vyšetrovateľ ich obvinil z prijímania úplatku.

ŠTS už v decembri minulého roku v kauze korupcie na žilinských súdoch uznal za vinných piatich obžalovaných. Trojici obžalovaných, a to konkrétne Františkovi Tóthovi známemu ako „Veľký Fero“, Ľubošovi M. a Františkovi S. známemu ako „Malý Fero“ uložil súd podmienečné tresty. V prípade Antona Bajdíka súd uložil súhrnný nepodmienečný trest v dĺžke tri roky, keďže obžalovaný si už odpykáva trest v inom prípade. Patrikovi Murzovi súd uložil finančný trest.

Podľa prokuratúry „Veľký Fero“ a Ľuboš M. vo viacerých prípadoch preberali finančné dary v hodnote tisícov až desaťtisícov eur, ktoré neskôr poskytovali sudcom žilinských súdov. Tí mali za finančné čiastky ovplyvniť rozhodnutia v prejednávaných veciach. Išlo napríklad o rozhodnutia o prepustení z väzby, o podmienečnom prepustení z výkonu trestu a tiež zabezpečenie oslobodenia spod obžaloby.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies