Univerzita Komenského vstupuje oddnes do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

Protest vyhlásilo vedenie a predsedníctvo Akademického senátu Univerzity Komenského v Bratislave.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave vstupuje oddnes do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller. Protest vyhlásilo vedenie a predsedníctvo Akademického senátu UK. Miller podotkla, že politizáciu vnímajú nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Politizácia sa podľa Miller prejavuje aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám. Ako vysvetlila, túto politiku začalo ministerstvo uplatňovať od tohto kalendárneho roka. Doplnila, že podstatou tejto politiky je aj zníženie prísunu financií aj tak dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám. „Tieto kroky vytvárajú na vysokých školách prostredie úplného podriadenia ministerstvu,“ uzavrela Miller.

Ministerstvo základné atribúty a dôvody novelizácie vysokoškolského zákona predstavilo vysokoškolskej obci v utorok 23. februára. Na diskusii sa zúčastnil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis (SaS).

Ako prvý vyhlásil štrajkovú pohotovosť v súvislosti so zverejneným návrhom novely vysokoškolského zákona Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave v piatok 26. februára. Ministra Gröhlinga zároveň požiadal o jeho stiahnutie. Ako vysvetlila predsedníčka Akademického senátu Trnavskej univerzity Katarína Karabová, tento návrh zásadným spôsobom dehonestuje charakter vysokého školstva na Slovensku. Štrajkovou pohotovosťou hrozí ministerstvu v tejto súvislosti aj Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR). Tá od vedenia rezortu dôrazne žiada, aby vypracovalo legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies