Zákaz vychádzania platí na Slovensku od stredy 3. marca do odvolania

Zákaz vychádzania platí na Slovensku od stredy 3. marca do odvolania
Zákaz vychádzania bude platiť najneskôr do konca núdzového stavu, teda do 19. marca.

Zákaz vychádzania platí na Slovensku od stredy 3. marca do odvolania, najneskôr do konca núdzového stavu, teda do 19. marca. Sloboda pohybu a pobytu bude obmedzená od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z opatrení, ktoré schválila vláda v nedeľu 28. februára v rámci riešenia aktuálnej pandemickej situácie. Vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19. Platnosť výnimiek zo zákazu vychádzania je obmedzená na čas od 5:00 do 20:00. Zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a lekárske ošetrenie je zachovaný od 20:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Výnimku zo zákazu vychádzania od 5:00 do 20:00 budú mať osoby na cestu do a zo zamestnania. Musia sa však preukázať potvrdením od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Zamestnanci by tiež mali mať aj negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu nie starší ako sedem dní. Obyvatelia môžu vo vymedzenom čase ísť aj na nákup nevyhnutných životných potrieb, navštíviť čistiareň, banku, poisťovne, poštu, knižnice, výdajné miesto obchodov, či servis bicyklov a motorových vozidiel. Zúčastniť sa môžu aj na hromadnom podujatí, ktorého prevádzku a organizovanie povolil Úrad verejného zdravotníctva SR.

Do výnimiek je zaradená aj cesta na preventívnu prehliadku alebo prístup k lekárenskej starostlivosti vrátane sprevádzania blízkej osoby či príbuzného. Vo vymedzenom čase od 5:00 do 20:00 je možné podstúpiť vykonanie RT-PCR alebo antigénového testu. Tiež zúčastniť sa na pohrebe blízkej osoby, uzavrieť manželstvo, zúčastniť sa na krste. Radí sa sem aj sprievod dieťaťa do jasiel, materskej, základnej či špeciálnej školy. Sprevádzajúce osoby by sa však mali vedieť preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní. Platný je aj doklad o prekonaní COVID-19, ktorý nie je starší ako tri mesiace či doklad o očkovaní druhou dávkou vakcíny, od ktorého uplynulo aspoň 14 dní.

Výnimku na cestu do a späť z vysokej školy, špecializovaného výučbového zariadenia či účelového zariadenia vysokej školy dostali viacerí medici. Ide o študentov štvrtého, piateho a šiesteho ročníka doktorského študijného programu v študijnom odbore všeobecné lekárstvo, druhákov a tretiakov v bakalárskom študijnom odbore pôrodná asistencia. Majú ju aj študenti tretieho ročníka bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť.

Občania sa môžu vo vymedzenom čase zúčastniť aj na pojednávaniach, pracovných pohovoroch, výberových a prijímacích konaní či uzavretia pracovnej zmluvy. Medzi výnimky patrí aj vyvetranie mačky a psa do vzdialenosti tisíc metrov od bydliska osob, starostlivosť o hospodárske zvieratá či veterinárna starostlivosť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies