ÚPV SR: Upozorňuje na falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) upozorňuje na falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Ako priblížil predseda ÚPV SR Matúš Medvec, trestná činnosť súvisiaca s falšovaním farmaceutických výrobkov totiž neprestáva ani počas pandémie koronavírusu. Dodal, že na schválenie vakcín niektorých farmaceutických firiem a na spustenie procesov vakcinácie zareagovali aj skupiny organizovaného zločinu a prispôsobili svoje metódy a ponuky falošných produktov.

Predseda ÚPV SR poukázal na posledné známe falšovanie vakcín, ktoré odhalila Svetová zdravotnícka organizácia v Mexiku v októbri 2020. Falošná vakcína proti chrípke mala iné číslo šarže a dátum exspirácie ako originálne výrobky a dotknutá farmaceutická spoločnosť potvrdila, že tento výrobok nevyrábala ani nedistribuovala.

Medvec podotkol, že falšovanie vakcín sa môže diať aj v úvodných fázach, keď ich bude v obmedzenom množstve, avšak dopyt po nich bude zásadne vyšší. Upozornil, že podvodné farmaceutické výrobky inzerované ako výrobky, ktoré údajne liečia alebo zabraňujú ochoreniu COVID-19, sú už v predaji, aj keď vakcína na ochorenie bude distribuovaná cez oficiálne kanály. „Čierny trh na internete pomocou reklám ponúka farmaceutické výrobky na prevenciu ochorenia COVID-19. Počet ponúk má rastúcu tendenciu s príchodom schválenej vakcíny a s jej obmedzenou dostupnosťou v úvodných fázach distribúcie. Podvodné farmaceutické výrobky sú často krát inzerované pod značkami originálnych farmaceutických spoločností. Preto apelujeme výlučne na využívanie oficiálnych, štátom garantovaných a licencovaných distribučných kanálov, ktoré nepredstavujú zdravotné riziká,“ zdôraznil.

Občanom, ktorí majú pochybnosti o pôvode alebo pravosti konkrétneho farmaceutického výrobku, Medvec odporúča, aby si preverili ich registráciu, alebo aby kontaktovali príslušné orgány. „Výrobcovia vakcín majú právo na ich patentovú ochranu. Veľa sa diskutuje o tom, že patentová ochrana vakcín môže byť prekážkou ich dostupnosti pre všetkých,“ konštatoval s tým, že patentová ochrana zaisťuje rentabilnosť výskumného a produkčného procesu a vo všeobecnosti prispieva k urýchleniu inovácií. Medvec doplnil, že patentová ochrana vakcín je právo a nie povinnosť, napríklad spoločnosť Moderna sa vzdala svojich patentových práv.

Dušana Kracinu z prípravy vraždy prokurátorov usvedčuje niekoľkonásobne odsúdený drogový díler Iľja Weiss, ktorému hrozí doživotie

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies