Dušana Kracinu z prípravy vraždy prokurátorov usvedčuje niekoľkonásobne odsúdený drogový díler Iľja Weiss, ktorému hrozí doživotie

Príprava vraždy prokurátorov

Príprava vraždy prokurátorov Šufliarskeho a Žilinku, bola od samého začiatku nezmyslom, ktorý sa zrodil v hlave Andruskóa v čase, keď spomínaní prokurátori vykonávali dozor nad trestnými konaniami, za ktoré bol    obvinený z ekonomickej trestnej činnosti, za ktoré mu hrozil trest vo výške odňatia slobody pätnásť rokov. Zo spisu zároveň vyplýva, že ako jediný z vyšetrovaných a obvinených  mal, takpovediac motív na spáchanie skutku.

V roku 2019 po mediálnej rošáde a výpovedi univerzálneho svedka Andruskóa, sa polícia neúspešne kriminalizovať v súvislosti s touto vecou Mariána Kočnera. Mariána Kočnera sa nepodarilo žiadnym spôsobom do spomínanej kauzy nakoľko s prokurátorom Šufliarskym bol v kamarátskom vzťahu, so Žilinkom nemal konflikt. JUDr. Lipšic bol v tom čase obvinený  na základe Kočnerovho trestného oznámenia obvinený z niekoľkých trestných činov, v trestnej sadzbe dvanásť rokov nepodmienečne a navyše bol obvinený za spôsobenú dopravnú nehodu s následkom smrti.

Podľa prvej verzie mala Alena Zsuzsová sprostredkovať vraždu objednávateľa pre Mariána Kočnera.

Hoci polícia spoľahlivo zistila, že Marián Kočner neobjednával vraždu, čiže Alena Zsuzsová nemohla riešiť objednávku, ktorá nikdy nebola, polícia sa rozhodla obviniť Zsuzsovú zo sprostredkovania vraždy. Zaujívavé su však dôvody vznesenia obvinenia, ktorými sa polícia ani netají.

Alena Zsuzsová bola obvinená preto, aby si uvedomila, že buď prijme ponuku a bude vypovedať voči Kočnerovi, ale zhnije vo väzbe.  to bolo v roku 2019. Každý na polícii vie, že Alena Zsuzsová nemá so žiadnou objednávkou vrážd nič spoločné. Samozrejme usvedčuje ju Andruskó. Po vznesení obvinenia voči Alene Zsuzsovej polícia nevykonávala takmer rok žiadne vyšetrovanie, nakoľko údajne bolo dohodnuté, že bude odsúdená za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej takže nie nutné sa s úkonmi naháňať a navyše vrchnosť má túto kauzu ako poistku, v prípade, že by sa niečo v závere pokašľalo a náhodou by boli oslobodení.

Po oslobodzujúcom rozsudku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vedeli, že vražda Basternáka je veľmi tenký ľad, a aj keď sa údajne podarilo obmäkčiť Hrubalu, aby vyniesol odsudzujúci rozsudok, všetci vedeli, že pre absenciu dôkazov nebude rozsudok vo veci vraždy Basternáka potvrdený.

Policajti dostali pokyn pripraviť na podanie obžalobu spis vo veci prípravy vraždy prokurátorov. Mimochodom kauza, a objednávka vraždy prokurátora Žilinku mala mu priniesť body vo výberovom konaní na post generálneho prokurátora ako aj Lipšicovi na post špeciálneho prokurátora.

Problém bol iba ten, že nikto o objednávke vraždy Lipšica nehovoril. Objednávka vraždy Lipšica bol výmysel, ktorý mal Lipšicovi umožniť prístup k vyšetrovaciemu spisu. Daniel Lipšic ako účastník konania požiadal o nahliadnutie do spisu,  avšak vyšetrovateľ mu to neumožnil. Rozhodnutie odôvodnil predchádzajúcimi únikmi informácií v trestných veciach ku ktorým mal prístup v minulosti.

Druhá verzia trestného činu prípravy vraždy prokurátorov

V strese z oslododzujúceho rozsudku pripravili so Zoltánom Andruskóm novú verziu skutku v hlavnej úlohe s Dušanom Kracinom – bývalým obchodným partnerom Andruskóa, vypočutým v roku 2019 v pozícii svedka, následne o rok neskôr vzatým do väzby na základe objednávky vraždy.

Mnohí občania si možno spomenú na odpoveď JUDr. Turana na novinársku otázku, prečo nebol nebol zadržaný, keď uviedol, že na základe jednej výpovede  – Zoltána Andruskóa – nebolo možné vzniesť Kracinovi obvinenie a vonkoncom vziať ho do väzby, ale polícia voči Kracinovi zabezpečila ďalšie dôkazy …

JUDr. Turan plytko klamal, polícia nezabezpečila žiadny dôkaz, ale výpoveď kajúcnika Iľju Weissa.

Kto je svedok Iľja Weiss, na základe svedectva ktorého bola na Dušana Kracinu uvalená vyšetrovacia väzba vo veci prípravy vraždy prokurátora Maroša Žilinku?

(foto: Facebook Iľja Weiss)

Iľja Weiss je polícii známa postavička seredského drogového podsvetia. Za drogovú a inú trestnú činnosť bol v minulosti niekoľko krát súdne trestaný. Keďže mu v súčasnosti hrozilo doživotie, rozhodol sa spolupracovať s OČTK a ako jediný zo siedmych členov drogového gangu zo Serede sa ku svojej činnosti priznáva a usvedčuje všetkých svojich kumpánov, vrátane údajného bossa tohto gangu – svojho brata Slavomíra Weissa.

Kým sa neobjavil svedok Iľja Weiss bol Dušan Kracina vo veci prípravy vraždy Maroša Žilinku v procesnom postavení svedka, pretože síce potvrdil to, že ho Zoltán Andruskó nahováral na tento trestný čin, no nepodnikol v tomto smere žiadne kroky.

Keďže v uvedenej veci nebol Zoltán Andruskó považovaný za dôveryhodného svedka,. tak vstúpil do úlohy Iľja Weiss, ktorý si po dvoch rokoch vo vyšetrovacej väzbe zázračne spomenul, že niekedy koncom roku 2017 zabezpečoval nejaké „pracovné auto“ ( auto určené  na páchanie trestnej činnosti, ktoré má byť po použití zničené) pre dvoch chalanov z Komárna, ktorých opísal veľmi všeobecne. Weissov popis chalanov z Komárna by sa hodil asi tak na 60% mužov vo veku Dušana Kracinu.  Zároveň uviedol, že sa stretli na čerpacej stanici Hoffer neďaleko Zlatnej na Ostrove. Dve osoby z Komárna sa medzi sebou rozprávali po maďarsky.  Na stretnutí boli  aj nejakí traja Srbi, ktorých nevie identifikovať. Dušana Kracinu opísal ako silnejšieho, na krátko ostrihaného blonďáka.

Výpoveď svedka Iľju Weissa sa nezakladá na pravde

Dušan Kracina pôvodne žil s rodičmi na strednom Slovensku a vôbec nevie po maďarsky,. Realite nezodpovedá  ani popis vzhľadu Dušana Kracinu. V roku 2017 si holil hlavu a mal na krátko ostrihanú briadku, ktorú si kvôli šedinám farbil na čierno, takže každý, kto s ním v tom čase prišiel do styku by ho zrejme opísal ako holohlavého chalana s čiernou briadkou.

(foto: rodinný archív Dušana Kracinu)

Aby sa dokonalo jeho usvedčenie, tak bola vykonaná rekognícia, na ktorej svedok Iľja Weiss opoznal zo 6-tich predložených fotografií 2 z nich, pričom označil, že muži na týchto fotografiách sú s pravdepodobnosťou 20% tí dvaja z pumpy Hoffer. Iľja Weiss si potom k stretnutiu dokreslil príbeh, ktorý mu vlastne až teraz „docvakol,“ že tí ľudia, ktorí u neho zháňali „pracovné auto“ vlastne pripravovali vraždu prokurátora Maroša Žilinku.

Bolo by zaujímavé poznať odpoveď Iľju Weissa na tieto otázky:

  1. Vo svojej výpovedi ste uviedli, že muži z Komárna, s ktorými ste sa stretli koncom roka 2017 na beznízovej pumpe Hoffer neďaleko Zlatnej na Ostrove sa rozprávali medzi sebou po maďarsky. Vy ovládate maďarský jazyk? Viete o čom sa spolu bavili?
  2. Časť vyšetrovacej väzby ste strávili v ÚVV Banská Bystrica, stretli ste sa tam so Zoltánom Andruskóom?
  3. Za akých okolností ste si uvedomili, že vybavovanie „pracovného auta,“ ktoré ste sprostredkovali malo slúžiť na vraždu prokurátora Maroša Žilinku? Popíšte nám podrobne tieto okolnosti…

Ak by sme na tieto otázky poznali odpovede, predpokladám, že by sme sa dostali bližšie k pravde – ako vlastne táto rozprávka vznikla a akému cieľu prospieva uväznenie Dušana Kracinu!?

Opäť sa vrátim k vyjadreniu prokurátora Mgr. Vladimíra Turana, ktorý na novinársku otázku v kauze Kuciak, či je Zoltán Andruskó dôveryhodný svedok odpovedal, že je dôležitý.

Podobne dôležitý vo veci prípravy vraždy je nesporne dôležitý Iľja Weiss, na základe ktorého výpovede je v súčasnosti Dušan Kracina vo väzbe. Bez jeho svedeckej výpovede, by nielenže nebolo možné vzniesť obvinenie, ale konštrukcia zvráteného príbehu by sa v jednom momente rozpadla ako domček z kariet.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies