Vražda Jána Kuciaka, časť 2.

Pán kolega, ale Vy klamete …

V súvislosti s tlačovkou, médiá intenzívne podsúvajú verejnosti názor, že Ján Kuciak vážnym spôsobom ohrozoval biznis Mariána Kočnera.

Z otázok kladených Jánom Kuciakom a následných odpovedí Mariána Kočnera je zjavné, že Kočner  nepovažoval Jána Kuciaka za hrozbu, ktorá by mohla akýmkoľvek spôsobom vplývať na prostredie, v ktorom sa pohyboval a už vonkoncom nie na jeho podnikateľské aktivity, či vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Médiá účelovo mlčia o Kočnerových upozorneniach adresovaných Kuciakovi v priebehu tlačovky: „ Pán kolega, ale Vy klamete“.

Prepis komunikácie Jána Kuciaka a Mariána Kočnera na tlačovej konferencii, v súvislosti s kauzou Dononovaly.

Ján Kuciak, Aktuality: Ja nadviažem na tému kolegyni Makarovej, chcem sa spýtať na to, že aký zmysel mali tie obchody s hotelmi, keď prebehli tri obchody celý čas a tie hotely prevádzkovala vaša spoločnosť, a na konci máte stále na tie hotely vplyv, lebo ste konateľ, teda predseda predstavenstva v tých firmách. 

Marián Kočner:  Už to moc rozvádzate, pán kolega. Ja vám odpoviem jednoducho, nemala nad tými hotelmi kontrolu, ani ja ani moja firma. To nie je pravda. To je váš výmysel.

Ján Kuciak: Nehovorím majetkovú kontrolu, že ste v predstavenstve v Šport -hoteli.   

Marián Kočner: Ešte raz. Zákon hovorí o majetkovom prepojení a majetkovej spriaznenosti

Ján Kuciak: Ja sa nepýtam na zákon, ja sa pýtam na zmysel tých obchodov. 

Marián Kočner: A to, že ja som dnes predseda predstavenstva, v spoločnosti, ktorá ale nepatrí mne, nie som ani prvý, ani posledný na svete, ktorý zastupuje zámery nejakého investora.

Ja len chcem počuť nejaké vysvetlenie, že aký význam mali tie obchody, keď v konečnom dôsledku, ste celý čas prevádzkoval ten hotel.

Marián Kočner: Ja som ten hotel neprevádzkoval vy klamete, to nie je pravda …

Ján Kuciak:  Neprevádzkovala ho vaša spoločnosť?

Marián Kočner: Ale ešte raz, to nie je moja spoločnosť.

Ján Kuciak: Ale v hoteli Hotel – Holding, ktorá tie hotely prevádzkovala máte 60% spolu s pánom Deákom, ktorý má 40 %

Marián Kočner: Ale v hoteli Hotel Holding som bol majiteľom pred 15 rokmi. Jedna vec je majiteľ, druhá prevádzkovateľ.

Ján Kuciak: Ale stále sa vraciam k tej otázke, aký zmysel mali tie obchody, keď celý čas ste prevádzkovali tie hotely?     

Marián Kočner: Zmysel tých obchodov bol dostatočne jasne vysvetlený vyšetrovateľovi policajného zboru. Proste my sme sa rozhodli tie hotely predať a sme ich predali a ich ďalšia história bola aká bola. A, že ja dodnes deň pomáham niekomu, kto tie hotely vlastní a prevádzkuje, to je úplne normálne.

Veď aj banka, vážený pán kolega, zahraničná banka, ktorá má na Slovensku expozitúru má slovenského konateľa. A čo ? Je na tom niečo divné ? A tá banka je zahraničná?

Ján Kuciak: A vy ste minulý rok povedali, pre Váš hotel, ste vybavovali dotáciu na wellness.   

Marián Kočner: Ja som povedal, že pre náš hotel, no to znamená, že ten hotel prevádzkujeme, na základe nájomnej zmluvy pán kolega. Čiže má jedna spoločnosť jednu zmluvu s majiteľom a prevádzkuje ten hotel.

Sporná tlačová beseda

Tlačovka Mariána Kočnera, na ktorej  Ján Kuciak kládol Kočnerovi otázky odhalila niekoľko závažných faktov a Ján Kuciak si uvedomoval, že právne nie je možné napadnúť Kočnerove obchodné aktivity, v súvislosti s odvedenými daňami. Nebolo možné konštatovať ani to, že krátil daň, nemal daňové nedoplatky a pokuty, ktoré boli uložené firmám, v ktorých mal účasť alebo riadil, uhrádzal Kočner bezprostredne po prevzatí rozhodnutia. Na podporu svojich tvrdení Kočner predkladal médiám adekvátne listiny a závery kontrol vykonaných daňovým úradom.

Vo vzťahu k Jánovi Kuciakovi, na tlačovke organizovanej 29.6. 2017 odznelo aj oveľa závažnejšie vyhlásenie Kočnera ktorému médiá špeciálnu pozornosť síce nevenujú, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bolo spúšťačom následných udalostí.

Pán Kuciak, ja zistím kto Vás kŕmi informáciami …

O Mariánovi Kočnerovi bolo známe, že pokiaľ povedal, že niečo zistí, bude iba otázkou času kedy na verejnosť preniknú mená objednávateľov finančne kvalitne zabezpečenej diskreditačnej kampane voči jeho osobe. Navyše v tom období mal spoľahlivo zistené akým zázrakom sa do jeho domu dostali monitorovacie zariadenia a nahrávky, ktorých súčasťou boli povestné raňajky zo Sulíkom. Dokonca mal aj nahrávky z obdobia, počas ktorého bol monitorovaný.

Nenaplnené ciele tlačovej konferencie a nervozita v redakcii

Zámer a ciele tlačovky sa minuli účinku, pretože aj napriek útočeniu a výkrikom, že Marián Kočner je podvodník, po vyčerpaní novinárskych otázok Kočner ukončil vyjadrením, že pripravuje reláciu „ Na pranieri“, v rámci ktorej bude zverejňovať ich nedostatky a zlyhania.

Po tlačovke, si vedenie redakcie Aktuality – minimálne Vagovič a Bárdy nepochybne uvedomovali, že tlačovka pre všetkých novinárov a nielen pre Jána Kuciaka skončila viac ako fiaskom. Novinárom sa Mariána Kočnera nepodarilo znemožniť podľa predstáv a pripraveného scenára. Uvedomovali si najmä fakt, že nezvládli tlačovku aj napriek tomu, že mali presné pokyny a materiály zo spisov vedených voči Kočnerovi. Aj keď si Bárdy s Vagovičom uvedomovali, že Ján Kuciak nesplnil domácu úlohu povzbudzovali Jána v tom zmysle ako to Kočnerovi natrel, a aby pokračoval.

Odmietnutie podieľať sa na diskreditácii Kočnera 

Ján Kuciak si po fiasku na tlačovke uvedomil jednu vec, že nie je možné použiť v texte ani jeden fragment zo spomínanej tlačovky. S Kočnerom nemal záujem ísť do otvoreného konfliktu a nechcel na Kočnerovi pracovať samostatne.

V redakcii si uvedomovali, že nesplnili zadanie vyvolať konflikt ako aj skutočnosť že, pokusy o kriminalizovanie Kočnera sú bezvýsledné. Pohľad na problém Kočner sa od Jánovho diametrálne odlišoval.  Bezprostredne po tlačovke rozhodli sa atakovať Kočnera mailom s otázkami, ktoré boli nielen vážnym zásahom do súkromia a podnikateľských aktivít Kočnera, čo vyplýva zo zverejneného e- mailovej komunikácie zverejnenej portálom Aktuality.sk, ale najmä zasahovali do práv osôb z okolia Kočnera, jeho spolupracovníkov a jemu blízkych osôb.

Komunikácia zverejnená po tlačovke  redakciou Aktuality.sk

Podnikateľ Marian Kočner odpovedal na otázky k predaju bytu v komplexe Bonaparte a akcií firmy Inkasný servis mailom. 

Prečo ste predali byt v Bonaparte?

Byt bol v ponuke na predaj asi 18 mesiacov a konečne sa našiel záujemca, ktorému nevadia vaše drísty a fabulácie.

Aká bola jeho cena?

Cena zodpovedala veľkosti a vybaveniu nehnuteľnosti.

Prečo ste sa zbavili spoločnosti Inkasný servis?

Nezbavil som sa.

Za koľko ste predali svoje akcie v tejto firme?

Do toho vás hovno je.

Kto je dnes jej akcionárom?

Nemám o tom vedomosť.

Polícia Vás nedávno obvinila z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa pokynu prokurátora vás má vyšetrovateľ obviniť aj v prípade obchodov s hotelmi na Donovaloch. Ako komentujete postup polície?

Na komentovanie ste tu Vy a Tódová. Prípadne tí, čo Vás kŕmia klamstvami a platia Vás za to, že ich šírite.

Súvisí prevod firmy Inkasný servis a bytu v Bonaparte s uvedenými postupmi polície a prokuratúry?

Nie.

Dorubil Vám (firmám, v ktorých figurujete) daňový úrad v posledných mesiacoch nejaké nedoplatky na DPH? Ak áno, v akej výške? Zaplatíte ich?

Áno. Dorubil nedoplatok vo výške 60 eur. V deň doručenia výmeru bol zaplatený.

Zo zverejnenej komunikácie realizovanej bezprostredne po tlačovej besede, vyplýva podstatný fakt, že vedenie redakcie nestrávilo fiasko z tlačovej konferencie. Zo spôsobu komunikácie je zároveň zjavné, že vedenie  redakcie neúspech na tlačovke ventilovalo prostredníctvom otázok, ktoré samozrejme Kočnerovi zaslal Ján Kuciak.

Výstup Jána Kuciaka po tlačovke

Po tlačovke Ján Kuciak zverejnil text, v ktorom neuviedol ani jednu informáciu zo spornej tlačovky, ktorou údajne dostal Kočnera do úzkych a informácie z mailu prezentoval podľa vlastného uváženia. Keďže do textov Jána Kuciaka bolo zasahované a obsah pôvodného textu je viac ako otázny, nie je možné konštatovať, či autorom textu bol skutočne Ján Kuciak.

Marián Kočner predal byt v Bonaparte


Ján Kuciak

Podnikateľ z tzv. mafiánskych zoznamov už nie je ani v orgánoch firmy Inkasný servis, známej z viacerých káuz. Tvrdí však, že s policajným preverovaním jeho osoby to nesúvisí. Redaktorovi Aktuality.sk sa vyhrážal, že bude „hľadať špinu“ na jeho rodinu.

Podľa zistení Aktuality.sk sa podnikateľ Marián Kočner zbavil bytu v komplexe Bonaparte. Luxusnú rezidenciu v centre Bratislavy postavil kontroverzný developer Ladislav Bašternák, od ktorého si prenajíma byt aj premiér Robert Fico.

Kočner získal byt v Bonaparte od firmy Forum, ktorá pôvodne patrila ďalšiemu developerovi komplexu Stanislavovi Plutkovi. Nachádza sa na štvrtom poschodí, kde sú štyri byty.

V jednom býva aj premiér Fico. Ďalší patrí firme Metis Consulting, ktorú vlastní advokát Marek Turčan – známy ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Majiteľom štvrtého bytu je spoločnosť KA VECTOR, ktorú vlastní bývalý viceprimátor Bratislavy Milan Cílek s manželkou.

Kočner predal byt v Bonaparte manažérovi Prvej stavebnej sporiteľne Erichovi Feixovi. Vyplýva to z katastra nehnuteľností, ktorý je prístupný na internete.

Odpratanie do Čiech

Kočnera nedávno obvinila polícia z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Čoskoro by mal byť obvinený aj pre podozrenie z podvodu.

Týždenník Trend informoval, že Kočner už nefiguruje ani v orgánoch spoločnosti Inkasný servis. Táto firma zvláštne obchodovala s nehnuteľnosťami v bytovke Five Star Residence.

Figurovala aj v prípade neziskovky Maják nádeje alebo zmeniek za takmer 70 miliónov eur, ktorých vyplatenie žiada Kočner od Pavla Ruska a televízie Markíza.

Spoločnosť Inkasný servis je známa aj z prípadu, pre ktorý bola pokutovaná Privatbanka. Túto banku vlastní finančná skupina Penta.

Na Kočnerovom účte v Privatbanke sa totiž objavili tri milióny eur, ktoré mu prišli z maltskej banky. Finančná polícia Privatbanku pokutovala, pretože nepreverovala pôvod peňazí.

Polícii Kočner povedal, že išlo o peniaze z predaja akcií spoločnosti Inkasný servis. Získala ich firma z Belizé. Kočner však mal aj neskôr vo firme Inkasný servis akcionársky podiel a celý čas ju riadil ako predseda predstavenstva.

Pred niekoľkými týždňami sa ľudia v orgánoch spoločnosti Inkasný servis kompletne zmenili. Kočner s rodinou z nej vycúvali, dnes ju riadia ľudia z Čiech.

Kočner tvrdí, že predal byt v Bonaparte za cenu, ktorá zodpovedala jeho veľkosti a vybaveniu. Za koľko predal akcie firmy Inkasný Servis, nepovedal. Vraj ani nevie, kto ju dnes vlastní.


Výhražný telefonát

Po zverejnení textu, rozhodol sa Marián Kočner vysvetliť Jánovi Kuciakovi, že nemá právo šikanovať a kriminalizovať osoby, ktoré s ním prídu do obchodného, prípadne v súkromí do styku. Keď arogancia Kuciaka prekročila medze únosnosti zopakoval Jánovi Kuciakovi, presne to, čo oznámil pred pár hodinami novinárom na tlačovke, že bude na neho zbierať špinu.

V redakcii sa na údajne výhražnom telefonáte dobre pobavili. Mimochodom na výhražnom telefonáte od Kočnera sa dobre zabavili aj na promóciách Jána Kuciaka v septembri v roku 2017. V súvislosti s výhražným telefonátom v redakcii riešili, iba možnosť zvýšenia sledovanosti portálu. Po porade s právnikom začali tlačiť na Jána Kuciaka, aby zverejnil rozhovor.

Ján Kuciak nemal záujem zverejniť rozhovor, pretože v prípade zverejnenia by bolo jednoznačné, že pravda je na strane Kočnera a on by sa iba blamoval.

Keďže Vagovič s Bárdym potrebovali „konflikt“ rozhodli sa, zverejniť iba malú časť spornej nahrávky, ktorú budú prezentovať ako vyhrážanie a Bárdy zverejnil na Aktuality.sk komentár:

"Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner sa snaží zastrašovať reportéra portálu Aktuality.sk.

Keď sa zaujímate o podivné podnikanie kontroverzného Mariána Kočnera, muža známeho aj z mafiánskych zoznamov, musíte byť ostražitý. Nie je mu cudzie ani zastrašovanie novinárov.

Včera telefonoval Marián Kočner nášmu investigatívnemu reportérovi Jánovi Kuciakovi, ktorý pravidelne píše o Kočnerových kontroverzných biznisoch. Tentoraz o tom, že Kočner predal svoj byt v rezidencii Bonaparte. Oznámil mu, že sa začne zaujímať o jeho rodičov a rodinu. A že ak zistí „akúkoľvek špinu", tak ju zverejní.

Redakcia Aktuality.sk odmieta akékoľvek formy zastrašovania našich reportérov. A to kýmkoľvek.

Chápeme, že naša práca môže prekážať. A to najmä tým, ktorí majú čo skrývať. Ktorým prekáža, keď im vidíte cez prsty. Tým, ktorí sa snažia obohacovať na verejnom majetku, alebo robia veci na hranici zákonnosti - či za touto hranicou.

Podobné formy zastrašovania považujeme za hrubý zásah do slobody prejavu a o snahu o cenzúru.

Všetkým odkazujeme, že budeme naďalej odhaľovať kauzy a zaujímať sa o témy vo verejnom záujme. Či sa to niektorým bude páčiť, alebo nie.

Redakcia Aktuality.sk stojí za kolegom Jánom Kuciakom a za všetkými profesionálnymi novinármi a médiami, ktoré, rovnako ako my, hľadajú pravdu, neprekrúcajú skutočnosť, zverejňujú overené informácie, nezamlčujú fakty a úmyselne nezavádzajú."

Po tlačovke, ktorá mala odštartovať prípravy na pád vlády sa , „zdroje“ Jána Kuciaka zmobilizovali. Ľudia z Naka, po prísľube vysokých postov v polícii, pripravili spis, ktorý verejnosť pozná dnes ako kauzu lustrovania novinárov. Vagovič vo svojej svedeckej výpovedi priznal, že už vtedy argumentoval pred Kuciakom vývojom situácie smerujúcej k pádu vlády a  predčasných volieb…

Svojej životnej roli sa zhostil aj Peter Tóth, ktorý zriadil komando, ktoré malo údajne sledovať novinárov. Peter Tóth nemal len zabezpečiť upriamenie pozornosti na Mariána Kočnera, ale zároveň zabezpečiť diskreditáciu Gašpara cez jeho príbuzného Bodora.

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies