V okrese Stará Ľubovňa vyhlásili tretí stupeň po meste Stará Ľubovňa a obci Jarabina povodňovej aktivity už aj ďalšie pre obce. Problémy majú v Mníšku nad Popradom, Sulíne, Kremnej aj Hraničnom. Škody spôsobili výdatné zrážky, v dôsledku ktorých sa niekde vyliali potoky či zosunula pôda zo svahov. Informoval o tom dnes Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku. Na odstraňovaní škôd sa bude v jednotlivých obciach pracovať niekoľko dní.
Najhoršia situácia bola v obci Jarabina, v záchranných prácach a odstraňovaní škôd po pondelkovej prívalovej povodni tam pokračujú aj dnes ráno. V obci sa vylial potok Malý Lipník, poškodil hlavne cesty, jednu z miestnych komunikácií odplavilo. Zničené sú aj lávky, ktoré premosťovali miestny potok. Ako dnes agentúru SITA informovala operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, hasiči zo Starej Ľubovne museli v obci odčerpávať vodu z viacerých rodinných domov. V okrese mali v súvislosti s počasím ešte ďalšie štyri zásahy, týkali sa rovnako odčerpávania vody a odstraňovania spadnutých stromov.
Hladina vodných tokov sa zvýšila v Mníšku nad Popradom po silnej búrke. Rovnako po silných prívalových dažďov nastala podobná situácia aj v Sulíne, kde sa zosunula pôda z lesov na cestu. Vzostup hladín vodných tokov pre intenzívne dažde hlási aj obec Kremná. V obci Hraničné sa po výdatných zrážkach dvihol potok Hraničná a Eliašovka. Podmylo tam svahy a poškodilo oporné múry, ktoré regulujú potok. Okrem toho voda poškodila miestne komunikácie, mosty a lávky. Podľa Bocáka tiež odplavilo poľnohospodársku pôd na neupravených častiach, čo ohrozilo miestnych obyvateľov, zástavbu i obmedzilo prístup k rodinným domom.
V samotnom meste Stará Ľubovňa sa po prudkej prietrži mračien vylial Jarabinský potok. Zaplavil areál futbalového štadióna, tenisovej haly, tenisových kurtov a prevádzky pohostinstva, rovnako aj niektoré ulice.
„V mnohých prípadoch boli lokálne povodne spôsobené vnútornými vodami a teda stekaním vôd z okolitého prostredia,“ uviedol Bocák. Podľa jeho slov je v súčasnosti v teréne 40 pracovníkov a 25 kusov techniky. Vykonávajú bezprostredné zabezpečovacie práce po povodni na miestach, kde je to možné.