V prípade lockdownu má vláda nastaviť podmienky pre predajcov nepotravinového tovaru rovnako

 V prípade lockdownu má vláda nastaviť podmienky pre predajcov nepotravinového tovaru rovnako
Ak tak neurobí, obchodníci sú pripravení obrátiť sa na súdy.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) žiada Vládu SR, aby v prípade avizovaného lockdownu nastavila podmienky počas jeho trvania pre všetkých maloobchodníkov spravodlivo a zákaz predaja nepotravinového sortimentu platil pre všetkých rovnako. V prípade, že Vláda SR nenastaví podmienky pre všetkých maloobchodníkov férovo, ISKM sa obráti na súd a bude žiadať náhradu vzniknutých škôd, ktoré sú v tomto období značné. Konštatoval to v stredu predseda ISKM Daniel Krakovský.

„Aktuálne úvahy a informácie o blížiacom sa lockdowne nás netešia, aj keď rozumieme zdravotným dopadom pandémie, sledujeme kritický stav našich nemocníc a nepriaznivý vývoj. Plánovaný lockdown ekonomiky môže výrazne poškodiť slovenských maloobchodníkov. Pre celý segment maloobchodu totiž neplatia rovnaké podmienky a najmä veľké reťazce, zamerané na predaj potravín, sú počas tohto obdobia výrazne zvýhodnené, keďže môžu mať svoje prevádzky naďalej otvorené a predávať aj nepotravinový sortiment. Presvedčili sme sa o tom už počas prvej vlny,“ ozrejmil Krakovský.

Takéto zvýhodnenie veľkých reťazcov môže byť podľa ISKM pre mnohých, najmä menších maloobchodníkov, likvidačné. „Ľudia by vedeli niektorý sortiment nakupovať naďalej, ale len v pár vybraných predajniach, ktoré by tým získali neférovú výhodu. Plánovaný lockdown by tak bol povestným posledným klincom do rakvy mnohých slovenských podnikateľov a množstvo z nich by po jeho skončení už svoje prevádzky ani neotvorilo,“ doplnil Krakovský.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje desiatky maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Medzi jej zakladateľov patria firmy Nay, Martinus, LPP Slovakia, Regal Burger, Phockáren a Sportsman. Maloobchod v SR zamestnáva približne 300-tisíc ľudí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies