Vláda zatvára terasy,obchody, školy, vleky, hotely – lebo Matovič prehral s prezidentkou názorový konflikt

Bolo rozhodnuté o lockdowne

Dnes o 17:30 na tlačovej konferencii hlavného hygienika a úradu vlády boli oznámené opatrenia pre najbližšie obdobie. Situácia pre rozhodnutie bola odôvodnená aj včerajším počtom 5800 pozitívne infikovaných. Minister zdravotníctva  za to nepriamo obvinil tých, ktorí sa v uzavretých miestnostiach stretajú a skladajú rúška.

Predviedol návrh opatrení, podľa ktorých

od 11.12 sa zatvoria terasy reštaurácii,
od 14.12 sprísnia podmienky pre prevádzku hotelov, vlekov a lanoviek,
od 21.12 sa začnú školské prázdniny a zatvoria obchody minimálne na 3 týždne,
od 28.12 sa zavádza pravidelné testovanie zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov.

Podľa vyjadrenia hlavného hygienika bude toto rozhodnutie upravené v priebehu budúceho dňa vyhláškou, ktorá upravuje podrobnosti.

Matovič priznal svoju prehru v konfrontácii názorov s pani prezidentkou, ktorá trvala na dobrovoľnej forme pretestovania. Tým podľa Matoviča vyriekla ortieľ na celoplošným testovaním.

Matovič opakovane priznal, že testovanie bolo povinné vzhľadom na daných podmienok, Toto bolo aj jeho snom na decembre. Podľa Matoviča protivietor v podobe názoru prezidentky vyvoláva potrebu zavedenie locdownu. Podľa neho jeho návrh bola menej bolestivá pre ľudí, ale priznáva, že prehral tento názorový konflikt.

Matovič doplnil, že zatvorenie obchodov bude trvať minimálne 3 týždne všade, v prípade zmeny situácie a zlepšenia situácie v nemocniciach v regiónoch sa bude individuálne otvárať.. Cieľom je dosiahnuť situácie, aby deti pustil do školy bez testovania.

K pohybu ľudí počas sviatkov sa vyjadril premiér tým, že verí v zodpovednosť ľudí, tento pohyb v lockdowne nebol upravený. Hlavný hygienik doplnil, že bral sa ohľad na sviatky, náladu v spoločnosti a  vyčerpanie spoločnosti z dlhotrvajúcej pandémie. V pondelok sa zverejní vyhláška, ktorá upresní pojem obchodov z hľadiska ich charakteru  podobne ako v marci s ohľadom na zásobovanie s potravinami, liekmi, atd.

Ministerstvo zdravotníctva by malo otvoriť 250 testovacích miest aj v lyžiarskych strediskách a u zamestnávateľov. Podľa Matoviča to naráža aj na nezodpovedný prístup MH SR. Podľa neho to, čo Štátne hmotné rezervy zvládli za týždeň pri zabezpečení testov, minister Sulík nezvláda ani za 7 týždňov.

Fitnes centrá a kostoly zostávajú v doterajšom režime nastavenia. Ohľadom vianočných sviatkov sa bude ešte komunikovať s náboženskou obcou. Wellnes v hoteloch nie sú povolené.

Ohľadom zatvorenia terás o 11.12 nastáva problém s vykonateľnosťou tohto opatrenia, kým vyhláška pripravovaná na pondelok nebude uverejnená.

Krízový štáb bude riešiť aj sortiment v povolených obchodoch, aby sa tam vyskytoval iba potravinový a povolený tovar, ale nie priemyselný tovar, elektronika a pod.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies