Vláda ide riešiť energetickú krízu. Netešme sa!

Nový nápad Igora Matoviča a Richarda Sulíka, ministrov na slovo vzatých, znie tak ľúbivo, že to smrdí až neznesiteľným populizmom. Matovič a Sulík idú zdaniť milionárov, ktorí nadmerne zarábajú na elektrine vyrobenej z jadra. Slza od šťastia vyhŕkla nejednému Rakúšanovi, ktorý bojuje za vyhodenie jadrových elektrární zo “zelených energií” a ekoteroristka Greta Thunberg prečítaním novinky zo Slovenska dostala orgazmus. Čo, ale zdanenie nadmerného zisku Slovenských elektrární reálne prinesie?

Ako takmer pri všetkých riešeniach vlády “odborníkov a zmeny” stačí jedno slovo, ktoré je zároveň argumentom – nič! Nepoznáme akými číslami Matovič so Sulíkom pracovali, vieme len, že Sulík už ustúpil od tvrdenia “trh všetko vyrieši” a zdanením nadmerného zisku ide zároveň proti nastavenej energetickej politike Slovenska. Poznáme aj nejaký vzorec, do ktorého vstupujú oprávnené náklady, primeraný zisk a cena elektriny. Problémom je, že pri slove vzorec z úst ministrov tejto vlády Slováka striasa a mátajú ho spomienky na pomoc štátu z ministerstva sociálnych vecí, kde milióny poslali vzorce Milana Krajniaka do schránok, ale aj spomienka na svine, ktoré rezort Samuela Vlčana ohodnotil sumou 4 500 eur za kus. Dá sa ešte veriť vzorcom týchto odborníkov?

Suma vymyslená Matovičom a Sulíkom krízu v energiách navyše nevyrieši. Buď majú na vláde, ktorá toto riešenie poslala na zrýchlené legislatívne konanie, silnú vieru v moc 50 miliónov eur alebo pracujú s číslami Slovenských elektrární, ktoré daň z nadmerného zisku vyčíslili na trikrát vyššiu sumu ako Matovič so Sulíkom. Len ekonomický diletant môže veriť tomu, že 50 miliónov eur vyrieši aktuálny problém s energiami, najmä ak majú tieto financie pomôcť všetkým ohrozeným sektorom – obciam a mestám, nemocniciam, školám a domovom dôchodcov, na ľudí zatiaľ zabudli. V snahe nezaťažiť štátny rozpočet, aby zostalo na Matovičove nezmyselnosti, ktoré mu v spánku napadli, sa dokázal Sulík, večný odmietač zvyšovania daní podpísať pod zdanenie zisku jednej jedinej spoločnosti na Slovensku, pričom toto zdanenie problém ani nezačne riešiť, nieto, aby ho vyriešil.

V Rakúsku, ktoré je proti jadrovej energií, musia tlieskať tomuto skvelému nápadu dvoch diletantov likvidujúcich energetickú politiku Slovenska. Jadro je primárnym zdrojom energie na Slovensku a vláda ho teraz ide zdaniť mimoriadnou, nič neriešiacou daňou, a to v čase, keď je spoločnosť, ktorej sa daň týka v rekordnom takmer štvor miliardovom dlhu a krátko pred spustením nových blokov, ktorých nespustením sa Slovenské elektrárne vláde prirodzene vyhrážajú, čo prinesie ďalšie náklady a ďalšie straty pri výrobe energií na Slovensku.

Gréta a Rakúsko ďakujú, Slováci zas trpko zaplačú!

Vitajte v totalite vazalskej republiky

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies