Vláda pokračuje v príprave technického riešenia sledovania občanov, aj keď koronavírus odchádza

Už sme si akosi zvykli, že od začiatku vládnutia predkladá nová vláda legislatívne zmeny šité, takpovediac, horúcou ihlou. Toto je čiastočne, v rámci opatrení súvisiacich s ochorením Covid-19, pochopiteľné. Jeden z pripravovaných zákonov sa však stretol s obzvlášť veľkým odporom opozície, ale aj verejnosti. Ide o novelu časti telekomunikačného zákona.

Nová vláda dostala v stredu, 13. mája, facku aj od Ústavného súdu. Novelou zákona sa koalícia pokúša umožniť zbieranie dát od mobilných operátorov, ako prostriedok boja proti ochoreniu Covid-19.Ústavný súd včera vydal rozhodnutie, podľa ktorého štát nemôže využívať zber dát z mobilov, aby mohol kontrolovať pohyb ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom. Ústavný súd zastáva totiž názor, že navrhované riešenie svojimi všeobecnými formuláciami v istých bodoch, nedokáže dostatočne zabezpečiť osobné údaje občanov pred zneužitím štátnou mocou.

Ústavný súd svojím rozhodnutím vyhovel Smeru a dal za pravdu výhradám, ktoré zaznievali v pléne Národnej rady, aj na tlačových konferenciách Smerákov.

Hanbím sa, že som súčasťou dnešného zdravotníctva

Zdá sa, že nová vláda v povolebnej eufórii a opojení úspechom pozabudla, že aj ten najlepší úmysel, ak má byť pretavený do legislatívy, musí byť legislatívne a právne dokonalý, nestačí len myšlienka a potom už len zatvorme oči a čakajme, „ono sa to nejak utrasie“.  Obzvlášť keď ide o takú citlivú zaležitosť akou sú práva a súkromie občanov. Jednoducho, na oklieštenie slobôd obyvateľstva a hrubé narúšanie súkromia nestačí len slovne deklarovať dobrý úmysel.

Ústavný súd dal v stredu novej vláde jasnú stopku. Opakované slovné presviedčanie novej garnitúry – seba aj verejnosti – že oni sú tí slušní, s tou „inou“ kultúrou, síce stačilo na pódiá predvolebných kortešačiek, avšak nepostačí ako náhrada plnohodnotne a kvalitne pripravenej legislatívy. Zdá sa, že novej vláde chýba odbornosť a na povrch preniká nepríjemný zápach právneho nevedomia a amaterizmu. Chyby sa síce občas robia a ako sa v Čechách hovorí, „i mistr tesař se utne“, ale naša nová vláda robí jednu chybu za druhou, prvý omyl strieda omyl druhý, už od konca marca ideme systémom pokus-omyl na všetkých frontoch a čerešničku tomu nasadzujú amatérsky pripravené legislatívne procesy.

Matovičové plány odhalené? Video ktoré šokovalo celé Slovensko

Je zarážajúce, že za posledné dni sa opakovane pýtali premiéra aj ministerky Remišovej, kde viazne spustenie technologického riešenia; a ani jeden sa nevyjadril, že by proces už išiel na vedľajšiu koľaj pre meškajúcu a pomaly aj zbytočnú realizáciu. Naopak, opakovane potvrdzovali, že sa na spustení systému sa intenzívne pracuje a systém bude.

Je zarážajúce, že vláda napriek nepribúdajúcim číslam nakazených v príprave technologického riešenia sledovania pohybu občanov pokračuje. Denne pribúda nula až 8 nových prípadov ochorení (z toho väčšina v Žehre). Z akého dôvodu v tomto naša vláda pokračuje?

Nepríjemne mi v hlave vyskakuje kontrolka a spomínam si na upozornenia niekoľkých našich bezpečnostných analytikov aj politikov,o slobode, ktorá sa ľahko (v mene nášho spoločného blaha) stratí, sa už veľmi ťažko získava späť…

Kočner nepripravoval kompromitáciu Petra Pellegriniho, ale Pčolinský

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies