Za výrok: „Maďari žijúci na Slovensku sú bezpečnostným rizikom“ SMK vyzýva Klusa, aby sa ospravedlnil

Podľa predsedu Strany maďarskej komunity (SMK) Krisztiána Forróa mal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) povedať, že Maďari žijúci na Slovensku sú bezpečnostným rizikom.

Strana maďarskej komunity (SMK) vyzýva štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa (SaS), aby sa ospravedlnil Maďarom žijúcim na Slovensku. Podľa predsedu SMK Krisztiána Forróa mal Klus totiž povedať, že „Maďari žijúci na Slovensku sú bezpečnostným rizikom“. Predstavitelia vlády aj parlamentu by sa mali podľa Forróa na nich pozerať ako na súčasť krajiny. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. K výzve sa pridal aj poslanec Národnej rady SR (NR SR) György Gyimesi (OĽaNO). Zdôraznili, že Klusove slová sú pre nich „neprijateľné a pohoršujúce“.

„Nás, Maďarov žijúcich na Slovensku, pán štátny tajomník Klus nazval bezpečnostným rizikom pre túto krajinu len preto, lebo existuje významná skupina ľudí, ktorí si chcú vziať štátne občianstvo Maďarska. Chcú zároveň ostať žiť na Slovensku a zároveň neprísť o to slovenské. Títo ľudia sú pre neho vraj bezpečnostným rizikom,“ doplnil Gyimesi. Forró poukázal na to, že maďarská vláda Slovensku ako dar poskytla 27 ventilačných prístrojov. Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi požiadal vládu Maďarska o ďalších šesť prístrojov pre nemocnicu v Dunajskej Strede.

Gyimesi zároveň vysvetľoval svoje stretnutie s ministrom zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóm. V Komárne mali podľa neho spolu hovoriť o slovenskom zákone o štátnom občianstve. Gyimesi dnes povedal, že sa spolu rozprávali asi o desiatich tém. Okrem iného sa mu osobne poďakoval za ventilačné prístroje, ktoré Maďarsko poskytlo Slovensku. Tiež poďakoval za jeho vklad pri dovoze ruskej vakcíny Sputnik V.

„Urobil som len to, čo sa v jednej slušnej spoločnosti a krajine robí a má robiť. Toto spôsobilo takú diplomatickú roztržku, ktorá má do dnešného dňa vplyv nielen na fungovanie koalície, ale aj na medziľudské vzťahy v rámci nej,“ podotkol. „Nie je to spôsobené ničím iným, len tým, že si niekto potreboval do nás kopnúť. Niekto potreboval prekryť svoje zlyhania, niekto potreboval zakryť to, že urobil chybu, keď kritizoval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) v súvislosti s dovozom Sputnika. Na to použil nás, Maďarov, a vytiahol maďarskú kartu,“ dodal.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies