Aktivisti protestne zablokovali vstup do Úradu vlády SR a piatich ministerstiev

Environmentálne organizácie dnes protestne zablokovali vstup do Úradu vlády SR a piatich ministerstiev. Aktivisti zo združení Znepokojené matky, Greenpeace Slovensko, Bod obratu, Extinction rebellion a Študenti bez mena chcú týmto krokom apelovať na vládu, aby sa riešenie klimatickej krízy stalo prioritou. Akciu naplánovali organizácie osem dní pred nadchádzajúcim samitom Rady Európy, na ktorom sa 15. októbra bude v Bruseli diskutovať o navýšení klimatických cieľov členských krajín Európskej únie (EÚ). Okrem vchodu do Úradu vlády SR aktivisti zablokovali aj vstup do ministerstiev dopravy, životného prostredia, financií, pôdohospodárstva a hospodárstva.

„Chceme, aby sa klimatická kríza stala prioritou pre túto vládu. Uvedomujeme si vážnosť tohto problému. Matky si uvedomujú, že ide o budúcnosť ich detí, študenti si uvedomujú, že ide o ich vlastné prežitie a my chceme, aby vláda začala konať dnes. Vlastne sme si prišli pre splnenie sľubov vlády,“ povedala Patrícia Brandysová, hovorkyňa hnutia Greenpeace Slovensko.

Brandysová pripomenula, že všetky vládne strany pred voľbami do Národnej rady SR prisľúbili, že sa budú klimatickou krízou zaoberať a tri zo štyroch vládnych strán sa prihlásili k ambicióznejším cieľom v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. „Veríme, že sa pán premiér Matovič na samite Rady Európy postaví za svoj sľub a podporí 65-percentné zníženie emisií do roku 2030,“ dodala Brandysová.

Organizácie zároveň žiadajú, aby vláda následne vytvorila plán, ktorý pomôže Slovensku dosiahnuť splnenie ambicióznejších cieľov znižovania emisií. Pripomínajú, že vláda je v rámci fondu obnovy viazaná použiť 37 percent peňazí na opatrenia zmierňujúce dopady klimatickej krízy.

Námestníčka generálneho prokurátora podala podnet na Ústavný súd v súvislosti s núdzovým stavom

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies