Betlehem v nás

Vianočné sviatky na celom svete majú veľa tradícií, zvyklostí a symbolov.  Jeden je však známy na celom svete, je ním Betlehem.  Všade na svete ľudia poznajú obraz malebného mesta,  s dominujúcim malým domom, s dieťaťom v jasliach, s mužom a ženou stojacim nad ním, s pastiermi.

Možno aj Vy, milí čitatelia, o pár dní postavíte doma Betlehem z papiera, či drevených figúrok.

Vianoce, označované aj za najkrajšie sviatky roku, či sviatky rodiny, nám však hovoria, že nestačí mať doma najkrajší vianočný stromček, či iný symbol k doplneniu atmosféry.

Symbol Betlehema má rozhodne hlbší zmysel …

Predovšetkým sa narodil z Nepoškvrnenej Panny Márie Boží Syn, Ježiš. V tomto momente sa svet stal krajším. Odvtedy je naša zem, najvznešenejšou zo všetkých telies vesmíru. A keďže v skutočnom Betleheme panovala atmosféra lásky, stal sa Betlehem jej symbolom.

Betlehemom môžeme nazývať každé miesto miesto odkiaľ vychádza pokoj, porozumenie, náklonnosť, láska. Betlehemom by sa mala nazývať každá rodina, ktorá je naplnená vzájomnou láskou, nielen cez Vianočné sviatky, ale aj vo všedných dňoch života

Vzájomná láska medzi ľuďmi, ochota vzájomne a nezištne si pomáhať, túžba nežiť v nepriateľstvách sú predpokladom , že živým -Betlehemom sa môže stať naše Mesto, každý človek, ktorý šíri pokoj a pohodu v zamestnaní,  v škole na spoločenskej udalosti … Všade tam, kde sa práve nachádza.

Vianočné sviatky  trvajú niekoľko dní. Po troch kráľoch zvyčajne stromček odstrojíme, papierový Betlehem poskladáme,  figúrky dáme do krabice a odložíme na nejaké miesto, aby neprekážali.

Nemali by sme však odložiť ducha Betlehema z našich rodín.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies