Čoraz viac je jasnejšie, že kameňom úrazu je predseda vlády

Prezidentka Z. Čaputová vyzvala v Markíze ľudí k solidárnosti. „Želám si, aby sme boli trpezliví, nestrácali nádej, vydržali a boli disciplinovaní,“ povedala.

Fajn, veľmi dobre.
Tiež uviedla, že dôveruje aktuálnym opatreniam.
Rovnako fajn a veľmi dobre.

Zároveň poznamenala, že vláda má rezervy v tom, ako opatrenia komunikuje. Podľa Z. Čaputovej je dôležité, aby sa prijímali na základe dát, a politici by preto nemali ísť do konfliktu. „Je namieste mať vysoké očakávania voči vláde, ktorá je zodpovedná za manažovanie krízy… Opatrenia majú byť komunikované vecne a pokojne,“ povedala pri rozhovore v Televíznych novinách Markízy, pričom podotkla, že rezervy vidí aj v komunikácii premiéra I. Matoviča.

Veľmi výstižné slová.

No ale, čím skôr si nalejeme čisté víno, že v čom je problém, tým skôr sa zrodí požadovaná čo najvšeobecnejšia solidárnosť v spoločnosti. Lebo existuje naozaj nesúlad .
„Povaha tejto vlády je veľkou neznámou, lebo nevieme predvídať, ako sa zajtra zachová. Členovia vlády nemajú pod kontrolou vlastné emócie ani slovník, hoci to je prvý predpoklad rozumného vládnutia. Od nás však rozum a sebakontrolu vyžadujú. Tento zjavný nesúlad medzi ich nárokmi na nás, ktoré pritom nevzťahujú na seba, je dôvod na paniku. O to väčší, že strata sebakontroly politikov vyzerá ako dôsledok paniky, ktorej podlieha samotná vláda,“ napísal dnes politický analytik a komentátor Martin M. Šimečka v Denníku N.

Ale nie iba prezidentka, politický analytik, ale aj odborník zo Slovenskej akadémie vied pomenúva situáciu otvorene. „Som preto celkom presvedčený, že najväčšou prekážkou v našej bezpečnej únikovej ceste pred korona-cunami je práve predseda vlády. Vidí sa mi, že to nie je prekážka neprekonateľná,“ napísal imunológ V. Leksa v Denníku N.

Čím skôr si v koalícii uvedomia uvedené slová, tým skôr sa podarí docieliť v spoločnosti čo najširšia miera trpezlivosti a solidarity, ktoré spomínala Z. Čaputová. Lebo čoraz viac je jasnejšie, že kameňom úrazu je predseda vlády. Musím súhlasiť so slovami V. Leksu, že „sebastredná hysterická prezentácia vlastnej osoby a neustále vulgárne osočovanie iných“ nemôže byť náplňou verejného funkcionára na vrchole výkonnej moci. Na rade je OĽaNO a koaliční partneri.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies