Dôrazne odsudzujeme násilie na civilistoch v Náhornom Karabachu

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) na svojom včerajšom zasadnutí schválila uznesenie NR SR týkajúce sa Náhorného Karabachu. Návrh uznesenia predložil poslanec strany SMER – sociálna demokracia, predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry. Prijatým uznesením berie NR SR na vedomie vyhlásenie o úplnom prímerí v Náhornom Karabachu a v jeho okolí, ktoré podpísali Arménsko, Azerbajdžan a Rusko 9. novembra 2020;

NR SR ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán Slovenskej republiky zaujala postoj a vyslala signál k nedávnym udalostiam. „Dôrazne odsudzujeme zabíjanie civilistov, ničenie civilných objektov, infraštruktúry, objektov kultúrneho a náboženského dedičstva,“ uviedol predseda zahraničného výboru Marián Kéry.

V uznesení sa zároveň uvádza, že NR SR so znepokojením poukazuje na vojenské zapojenie tretích krajín do konfliktu a ich destabilizačnú úlohu. Z uvedeného dôvodu NR SR: „vyzýva vládu Slovenskej republiky, Európsku úniu a medzinárodné organizácie, aby sa zasadzovali za riadne vyšetrenie všetkých obvinení z vojnových zločinov, vrátane použitia kazetovej munície; okamžité prepustenie všetkých vojnových zajatcov a civilistov; neobmedzený prístup medzinárodných humanitárnych organizácií do Náhorného Karabachu,“ uzatvára M. Kéry.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies