Drogy za 120 miliónov v Nitre

Jeden a pol tony mexického metamfetamínu objavili colníci v máji v Nitre.

Napriek informačnému embargu podrobnosti o drogovej zásielke zverejnila Finančná správa. Zverejnenie informácií ohrozilo vyšetrovanie a je preto predmetom trestného konania Policajnej inšpekcie.

Drogy zachytili ešte koncom mája, kedy ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra kontrolovali dve kovové nádrže na kvapaliny. Informovala o tom Finančná správa SR na svojom webe. Zásielka prišla po známej drogovej trase z Mexika, cez chorvátsky prístav s tým, že na Slovensku mala byť preclená, aby sa mohla voľne pohybovať po zvyšku EÚ.

Dvaja Holanďania, ktorí už boli v Holandsku zadržaní a dokonca umiestnení do väzby (jeden z nich je v súčasnosti prepustený na kauciu a čaká sa na ich vydanie na Slovensko) spoločne s dosiaľ neznámymi osobami, ako členovia organizovanej skupiny pôsobiacej na území viacerých štátov, ktorá bola založená za účelom nelegálnej distribúcie psychotropných látok do Európy sa podieľali na pašovaní metamfetamínu na Slovensko. Podľa informácií, ktoré sme získali, títo dvaja muži už v auguste minulého roka pricestovali na Slovensko, kde pod zámienkou legálneho podnikania zabezpečili založenie obchodnej spoločnosti Heavy Steel Solutions s.r.o. Bratislava, ktorej konateľom sa stal občan Maďarska Zoltán Csendes. Práve prostredníctvom neho objednali 3. marca 2020 zo spoločnosti ChEMUTAL SUPPLIES S DE RL DE CV so sídlom v Cancune v Mexiku prepravu dvoch kusov železných nádrží z mesta Cancun do Rijeky v Chorvátsku. Tento náklad 14.mája 2020 v prístave vyložili a v mene slovenskej spoločnosti Heavy Steel Solution,s.r.o. zabezpečili ich prepravu na územie Slovenskej republiky. Tu náklad skončil v Nitre na colné prejednanie.

  1. mája vo večerných hodinách v areáli prepravnej spoločnosti Expres Kuriér&Co. Bratislava boli dve nádrže na vodu (pontóny) otvorené. Ich obsah bol šokujúci! Vo vnútorných priestoroch nádrží sa našlo a zaistilo 497 balíkov obsahujúcich celkovo 1498,908 kilogramu bieleho kryštalického materiálu s priemernou koncentráciou 78 percent hmotnostných metamfetamínu, obsahujúce 1169,148 kilogramu absolútneho metamfetamínu, zodpovedajúceho 29 228 706 až 116 914 824 bežným jednorázovým dávkam drogy, čo predstavuje hodnotu zaisteného metamfetamínu od  74 945 400 eur až do výšky 119 912 640 eur (!). Cena obvyklej dávky sa na čiernom trhu pohybuje okolo 10 eur.

 

Policajná akcia

Pätnásteho mája  asi o ôsmej hodine ráno, tovar, ktorý bol deklarovaný ako dve prázdne opieskované nádrže, kontrolovali colníci pomocou mobilného skenovacieho zariadenia, špeciálnou technológiou na kontrolu zloženia materiálu aj služobného psa. O päť dní neskor bola deklarantovi oznámená lehota, aby sa dostavil na prehliadku tovaru a poskytol potrebnú súčinnosť. Tá spočívala v tom, že sa mal pristaviť žeriav a otočiť deklarované oceľové nádrže na bočnú stranu a vyvŕtať 34 dier do nádrže. Keďže ten sa nedostavil, tvrdil, že je v zahraničí,  colníci začali prehliadku sami. Po navŕtaní asi šesťnástej diery sa zistilo, že na konci vrtáku sa zachytil biely prášok, kryštálik neznámeho pôvodu. Uskutočnila sa analýza bielej látky pomocou špeciálneho laserového spektrometra RAMAN a zistilo sa, že sa jedná o metamfetamín. Prípad v tom momente prevzala NAKA.

 

Chytili dvoch členov skupiny

Na základe výsledkov vykonaného dokazovania vyšetrovateľ PPZ NAKA Západ vzniesol 22.6.2020 obvinenie dvom členom organizovanej skupiny, osobám holandskej národnosti Leon V. a Frank R. pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovanie s nimi, pre ktorý im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov. Na základe súdom vydaných Európskych zatykačov boli obaja muži v Holandsku zadržaní a v najbližšej dobe bude holandskými justičnými orgánmi rozhodované o vydaní oboch obvinených na Slovensko.

Únik informácií

Vzhľadom na vydanie európskych zatykačov, ako aj ďalšie úkony realizované v rámci medzinárodnej právnej pomoci na území viacerých štátov EU, z ktorých časť podliehala utajenému režimu, bola na prípad zo strany Krajskej prokuratúry v Nitre uvalené prísne embargo. Medializáciou týchto skutočností mohli byť zmarené objasnenie a vyšetrenie tejto mimoriadne závažnej trestnej činnosti, vrátanie plánovaného zadržania obvinených a to až do momentu zrealizovania jednotlivých zaisťovacích úkonov vo vzťahu k obvineným osobám, uviedol hovorca KP v Nitre Jaroslav Maček. Zverejnenie informácií ohrozilo vyšetrovanie a je preto predmetom trestného konania Policajnej inšpekcie. Prípad budeme naďalej sledovať.

 

Foto Finančná správa SR/FB

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies