Róbert Fico: Podávame vláde pomocnú ruku …

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico na dnešnej tlačovej besede zhrnul, v akej vážnej situácii sa Slovensko nachádza. Je presvedčený, že načasovanie referenda nemohlo byť lepšie, pretože v čase, keď nám pribúdajú mŕtvi a množstvo nakazených, máme rozhádanú vládu, ktorá je nefunkčná, navyše sa vládne strany verejne vyhrážajú, že opustia koalíciu.

Robert Fico podáva vláde SR pomocnú ruku súvisiacu s využitím vakcíny Sputnik V. SMER – SD od samého začiatku podporoval nákup tejto vakcíny, aby si ľudia, ktorí sa chcú dať zaočkovať, mohli vybrať. „Našou prioritou je zastaviť počet ľudí, ktorí zomierajú na túto chorobu. Našou prioritou je všade tam, kde to je rozumné, podporiť vládne kroky. Po tom, čo sa udialo včera – a my sme to podporili a podporujeme dovoz akúkoľvek vakcínu, ktorá môže pomôcť v boji proti pandémii – nás vyrušil list ministra zdravotníctva, z 1. marca, kde vyslovene oznamuje nemocniciam, že „za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.“ My sme na túto tému rokovali od rána a získavali sme všetky potrebné informácie. Sme presvedčení, že akonáhle štát kúpi vakcínu, a nie je to súkromná iniciatíva nejakého obchodníka, tak štát preberá zodpovednosť za to, že s nejakou mierou informácií túto vakcínu v dobrej viere kúpil, aby pomohla ľuďom v boji proti pandémii. Ak sme nakúpili registrované vakcíny od americkej alebo nemeckej spoločnosti a rovnako sa štát rozhodol kúpiť vakcíny od Ruskej federácie, ktoré nie sú registrované tak ako by si to predstavovala Európska únia, nemôže štát povedať, že to je teraz na lekárovi. Štát je ten, ktorý kúpil a ktorý musí niesť zodpovednosť,“ povedal predseda SMERu – SD Robert Fico.

Robert Fico si myslí, že je úplne jedno, akou vakcínou sa ľudia nechajú zaočkovať, nemôžu byť rozdielne prístupy. Dnes platí zákon o liekoch z roku 2011. SMER – SD podporil v roku 2020 jednu z novelizácii tohto zákona, kde sa hovorí, že v období od 26. mája 2020 do 25. mája 2021 sa niektoré obmedzujúce ustanovenia zákona o liekoch nepoužívajú. „My preto navrhujeme vláde, lebo vláda sa na tom nedohodne, že my pripravíme novelizáciu tohto zákona, kde povieme po prvé – poďme predĺžiť túto lehotu, aby neskončila 25. mája 2021, pretože je evidentné, že 25. mája nebude po pandémii; druhý krok – musíme jasne povedať, že pokiaľ ide o prístup k vakcíne, ten prístup je rovnaký,“ dodal.

Podľa SMERu – SD sú dve možnosti takejto legislatívnej úpravy. Buď tú iniciatívu strana urobí v podobe poslaneckého návrhu, pričom ale bude očakávať skrátené legislatívne konanie od vlády. Alebo počas najbližšej schôdze Národnej rady SR cez pozmeňujúci návrh (zákona, resp. návrhu, ktorý rieši obdobnú problematiku).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies