Fiľakovský hrad a múzeum otvoria brány 1. júla

Novinkou tohto roka bude archeochodník, ako aj remeselný dom, slúžiaci na prezentáciu tradičných remesiel a organizovanie skupinových workshopov

Turistickú sezónu na Fiľakovskom hrade, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou mesta Fiľakovo, spolu s Mestským vlastivedným múzeom otvoria 1. júla. Ako informovala agentúru SITA riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová, sezóna sa tu obvykle začína v polovici marca, pre prebiehajúce stavebné práce plánovali v tomto roku otvoriť 13. apríla, narušila to však pandémia koronavírusu. Museli tak zrušiť alebo odložiť aj niektoré podujatia, ako sú napríklad Noc múzeí a galérií alebo Fiľakovské hradné hry.

Hrad bude od začiatku letných prázdnin otvorený až do konca októbra každý deň v týždni od 10:00 do 18:00. Okrem hradného múzea a výstavy v podzemnej chodbe ponúka hradný areál výdatný historický zážitok a niekoľko atraktivít. Novinkou tohto roka bude archeochodník, ako aj remeselný dom slúžiaci na prezentáciu tradičných remesiel a organizovanie skupinových workshopov. Informačné panely v nanovo zastrešenej okrúhlej bašte na dolnom nádvorí zas poskytnú zaujímavosti o hradoch, zámkoch a pozoruhodnostiach regiónu.

Uvedené rozvojové zámery sa zrealizovali vďaka projektu Interreg s názvom „Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu“. Samospráva Fiľakova získala na obnovu takmer 1 mil. eur, pričom v projekte je spoločne so Šiatorskou Bukovinkou s hradom Šomoška za slovenskú stranu a dvaja partneri sú z Maďarska. Z tohto dotačného programu vybudovali vo Fiľakove aj veľkokapacitné parkovisko v podhradí, ktorého súčasťou je informačný bod zriadený v poslednej zachovanej a zrenovovanej bašte niekdajšieho mestského opevnenia.

Tohtoročnou novinkou je aj výstava vo františkánskom kláštore zameraná na históriu tejto budovy a rehole františkánov, ktorej prehliadka je možná v rámci hradnej vstupenky. O histórii mesta, počnúc od konca 17. storočia po šesťdesiate roky 20. storočia, podáva svedectvo bohatá expozícia mestského múzea, ktoré bude od 1. júla otvorené od utorka do piatka. Za účelom zvýhodnenia návštevy okolitých pozoruhodností pokračuje aj platnosť vzájomného zľavového programu Fiľakovského hradu s hradom Šomoška a s Termálnym kúpaliskom Novolandia Rapovce.

Založeniu Hradného múzea vo Fiľakove v apríli 2007 predchádzala rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty i jeho adaptácia na múzejné účely. Múzeu bol pri založení delimitovaný majetok Mestského vlastivedného múzea a pridelený do správy Fiľakovský hrad. Hradné múzeum organizuje krátkodobé výstavy v galérii Mestského vlastivedného múzea a v Bebekovej bašte. V areáli Fiľakovského hradu organizujú počas roka rôzne podujatia pre verejnosť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies