Gašparove dvd – topiaci sa aj slamky chytá

Vyšetrovatelia v jeho prípade majú asi riadnu dôkaznú núdzu, keď po roku väzby bez nejakých aktívnych procesných úkonov sa rozhodli oslniť verejnosť bombastickou informáciou. Tá má byť najdené DVD s rôznymi údajmi, ktoré si Gašpar doniesol domov ešte ako prezident polície. Nedošlo k žiadnemu upresňujúcemu vyjadreniu, ale ak by bol dôvod, tak už sa verejnosť dozvedá, ako Gašpar obchodoval s informáciami alebo vydieral niekoho s obsahom tohto DVD. No asi tomu tak nie je.

Pozrieme sa prečo?

Samoštúdium sudcov

Právnické profesie sú špecifické práve tým, že musia pracovať s informáciami. Sudcovia majú povolené v rámci svojho pracovného času takzvané štúdium spisov doma. Pravdepodobne nosia tieto spisy so sebou, alebo ich majú v elektronickej verzii doma. Podozrievať ich z toho, že doma robia bosorácke stretnutia s nejakými známymi, či priateľmi a odovzdávajú informácie, alebo celé spisy je asi číry nezmysel, pretože kto je určitým konaním dotknutý, ako účastník konania má ku spisom prístup.

Podozrenia, že priamo sudcovia by odovzdávali informácie niektorým médiám je blafovanie. To s určitosťou nebude robiť sudca, ked sú tu dostatočne snaživí splnomocnenci, možno advokáti zastupujúci v konaniach účastníkov.

Blažovej senát zasiahol do kompetencií generálneho prokurátora

Prokurátori a policajti

síce nemajú dovolené mimo služobňu vynášať spisy, ale posledné veľké kauzy, kde technika už dostatočne pokročila prinášajú so sebou aj elektronické spracovanie spisov, ktoré majú v rozsahu desiatky tisíc strán. Je teda technicky daná možnosť, že takto vyhotovené údaje na vlastnú zodpovednosť  v rámci svojho dispozičného práva si títo ľudia vezmú domov k štúdiu. V najhoršej variante môže dôjsť na ich strane k takým únikom informácii ešte pred podaním obžaloby, ktoré by mohli mariť vyšetrovanie.

Aj nadriadení týchto príslušných orgánov majú povinnosť preskúmavať ich postupy a teda tiež majú prístup k spisom v listinnej či v elektronickej forme a teda nie je vylúčené, že  si spisy berú so sebou. Je to ovšem na ich zodpovednosti a na tom, na aký účel takto získané informácie využívajú. .

Tlačové informácie, informácie pre vládu, NBS, SIS sú bežnou povinnosťou prezidenta PZ

Ťažko poskytnúť komukoľvek informáciu tak, aby si tú človek nevycucal z prstu a bola vierohodná.

Gašpar zrejme musel tieto povinnosti plniť a naviac ešte stále držať aktuálnosť svojej informačnej úrovne k intenzívne medializovaným kauzám. Nevedel totiž kedy akú otázku dostane od novinárov, poslancov, členov výborov NRSR, ktorí často boli lepšie informovaní ako on sám. Gašpar mal vyšetrovateľké skúšky a k mimoriadne závažným kauzám mal povinnosť sa aj vyjadrovať ako prezident PZ.

To, že pravdepodobne pozabudol vraj na toto DVD aj po tom, že nebol vo funkcii ešte neznamená, že je zbavený mlčanlivosti k poznatkom z titulu svojej bývalej funkcie a že tie poznatky aj s týmto DVD nesmie mať. Ani neznamená, že držba týchto údajov, ktoré nadobudol legálne ho usvedčuje z nejakej trestnej činnosti, a že by s ňou dokonca priamo súvisela.

To že Gašpar je naživu a neumrel skôr ako Lučanský je zrejme veľkým strašidlom pre mnohých. Gašpar však má vyšší intelekt ako mnohí jeho prezidentskí kolegovia má v krvi lojalitu aj stavovskú hrdosť. Zrejme preto je DVD zdrojom novej stratégie k jeho obvineniu a zrejme budeme sledovať, čo z toho vyšetrovatelia budú chcieť vyštrikovať ako pavučinu zločinu, do ktorej je Gašpar zapletený.

Súdnemu človeku musí byť už teraz jasné, že nové manévre zorganizovali hlavne preto, aby nejak ospravedlnili jeho rok trvajúcu väzbu.

Aj najhlúpejší sudca na Slovensku musí poznať svoje kompetencie, teda okrem senátu Krajského súdu

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies