Generál Milan Lučanský zomrel. Česť jeho pamiatke

Zaslúžil sa o likvidáciu stredoslovenskej mafie. Chodil som v 90-tych rokoch na stredné Slovensko a pozoroval som ako vtedy mafia šírila strach aj medzi radovými obyvateľmi. Nech mu Svetlo Večné svieti.

Generálny prokurátor oznámil zahájenie trestného konania vo veci jeho smrti. Určený vyšetrovateľ bude musieť vytýčiť vyšetrovacie verzie (alternatívy) na všetky možnosti príčiny smrti, aj na také, ktoré vyšetrovanie neskôr vyvráti. V médiách sa objavili fakty, doteraz nevyvrátené, ktoré spochybňujú samovraždu. Mám na mysli výsledky vyšetrovania generála po úraze vo väznici krátko po zatknutí. Vyšetrovanie konštatovalo, že generál nemal samovražedné sklony, na cele cvičil, nevedno prečo mu pridelili psychologickú pomoc, po vznesení obvinenia sám prišiel zo zahraničia na políciu vo vedomí, že nič nespáchal. Kto sa pohráva s myšlienkou samovraždy asi nebude udržiavať svoju fyzickú kondíciu cvičením.
Vyšetrovateľ bude musieť zahrnúť medzi vyšetrovacie verzie aj možnosť, že jeho smrť zavinila iná osoba. Ako advokát som prišiel do styku s mnohými vyšetrovaniami a letmo uvediem, s ktorými otázkami by sa mal vyšetrovateľ zaoberať. Mal by vypočuť ministerku spravodlivosti a generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, čo oni vedia o podmienkach väznenia generála a jeho správaní vo väznici. Čo hlásila psychologička o správaní generála. Mal by zisťovať, či v deň zistenia „pokusu o samovraždu“ bol niekto v jeho cele. Bez osobitného dôvodu tam nemal kto byť. Mal by vypočuť členov väzenskej stráže, ktorí mávali službu na chodbe, kde sa nachádzala cela, o pravidelnom priebehu ich služby. Mal by vypočuť obhajcu generála. Zbavenie obhajcu mlčanlivosti by mohla dať rodina. Mal by si pozrieť kamerový záznam z chodby, kde sa nachádzala cela z kritického dňa. Mŕtvola generála podliehala pitve. O pitve bol spísaný protokol, ktorý podpísal lekár, vedúci pitvy. Pri protokole sú fotografie tela mŕtveho. Z protokolu aj z fotografií by malo byť zrejmé, či nebohý mal na tele iné rany alebo podliatiny a či ich nález súhlasí s výpoveďami svedkov. Či stopa na krku súhlasí s udanou príčinou smrti. Vedúci lekár pitvy by mal byť tiež vypočutý. Všetky dôkazy musia byť navzájom porovnané, či nie sú medzi nimi rozpory. Niektoré otázky vyznievajú nešetrne, ale vyšetrovanie musí byť nešetrné.

Nakoniec motív. Slovensko je malá krajina, má smiešnu armádu a minimálny medzinárodný vplyv. Takmer niet dôvodu, pre ktorý by ktokoľvek riskoval obvinenie z vraždy generála. Takmer. Existuje jediný dôvod. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prokurátor obžaloval z objednávky vraždy Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú, ale súd ich po dokazovaní oslobodil. Odsúdil strelcov, ale to boli pešiaci. Generál Lučanský sa dostal do konfliktu s vyšetrovateľom Juhásom, vyšetrovateľom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice, pretože generál nepovažoval vyšetrovanie za dôkladné. Ak by bol mal generál čo aj len indície o hlbšom pozadí vraždy Kuciaka a snúbenice, to by bol motív na jeho odstránenie.

Záverom. Po vražde Ján Kuciaka a Martiny Kušnírovej určité médiá spustili kampaň, že staré vedenie polície a rezortu vnútra nemôže zločin vyšetrovať, pretože nemá na to dôveryhodnosť. Tie isté kritériá platia aj na súčasné vedenie polície a vnútra.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies