Gorila predsa je v prvom rade o privatizovaní počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu

Včera došlo k policajnému zásahu v sídle Penty, čo je predsa len významná spoločnosť, so známou históriou, tak k tomu dovoľte pár poznámok.

Tá prvá, obligátna, je, že ak sa, samozrejme, potvrdia nejaké indície z minulých vyšetrovaní, treba veci dotiahnúť do konca. To je hádam jasné, nikto nie je nad zákonom.

To, čo mi osobne, ale na takmer všetkých týchto mediálnych príbehoch ohľadom Penty a Gorily (ak sa zásah týka týchto vecí, a asi áno) prekáža, je to, aké sú polovičaté.

Pretože celá Gorila predsa je v prvom rade o tom, ako sa tu privatizovalo za prvej a druhej vlády Mikuláša Dzurindu, nejaká Penta tam hrá až druhoradú úlohu. Veď oni mali jednať často v prospech zahraničných privatizérov – ale o tých sa v mediálnych volaniach po lynči nehovorí. Ani o tých, ktorí o celom systéme privatizácie politicky rozhodovali!!!

Strategické podniky, ako napríklad telekomunikácie, sa predali hlboko pod odhadmi trhovej hodnoty (resp. pod hodnotu, za akú sa predávali telekomunikácie dokonca aj v iných krajinách regiónu). A k elektrárniam sa navyše len tak, náhodne na poslednú chvíľu prihodilo aj celé Gabčíkovo!

Privatizácie boli utajenými zmluvami, pričom aj pri predaji menšinových podielov zahraniční vlastníci dostali nad podnikmi kontrolu.

Zhodnotenie tohto obdobia sa nikdy politicky, a prípadne trestnoprávne, nedotiahlo.

Keď ľudia išli kvôli Gorile na námestia, mnohí neprotestovali proti Pente, ale boli rozhorčení na celý ten kolaps vládnutia, kvôli ktorému sa podobné veci mohli diať.

Postupne sa mediálnymi prerozprávaniami príbeh značne zmenil a už je to len o Pente a ešte dokonca o Ficovi, ktorý sa raz zastavil na kus reči. Ostatné mená (vrátane dnešného ministra práce, ktorý tam pomerne významne figuruje), sa v titulkoch vôbec nevyskytujú.

Čo sa Penty samotnej týka, oni aspoň peniaze nepoužili na nákupy nejakých víl v zahraničí, ale vrazili do podnikov na Slovensku. Prípadne v blízkom zahraničí (o.i. ČR, Poľsko či Nemecko), ale stále išlo normálne, produktívne podniky. A väčšinu firiem majú veľmi dobre riadenú, na úrovni.

To hovorím ako človek, ktorý ich veľmi nemusí, pretože, ako si niektorí spomínate, ešte ako ministrovi mi spôsobovali problémy, keď sa tlačili do areálu niekdajšej Ekoiuventy (ovládli tam cez spolupracujúcu osobu súkromné pozemky všade naokolo).
Takisto mi vždy prekážala ich „ideologická“ práca, teda pomerne masívna podpora všelijakých pravičiackych projektov ako INESS, .týždeň a podobne.

Nech je to už s nimi akokoľvek, ľudia, ktorí by sa hlavne mali zatýkať, sídlia niekde inde.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies