GREENPEACE: Aktivisti spustili petíciu proti plastovým odpadom

Organizácia Greenpeace Slovensko spustila petíciu s názvom „Zbavme svet plastu“. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa organizácie Patrícia Brandysová. Slovenská pobočka celosvetového hnutia sa tak pridala ku globálnej iniciatíve v boji proti plastom. Cieľom petície je vyzvať korporácie, aby prevzali zodpovednosť za plastový odpad, ktorý je výsledkom ich produkcie. Podľa aktivistov znečistenie životného prostredia plastami predstavuje jeden z najzávažnejších environmentálnych problémov súčasnosti.

„Korporácie veľa krát osočujú ľudí, že sú to oni, kto svojim konzumom môže za znečistenie planéty plastami. V skutočnosti sú to však práve korporácie, ktoré produkujú plasty. Ak sa aj niekto rozhodne, že nebude kupovať výrobky v plastových obaloch, korporácie ich vyrábajú ďalej. Preto chceme, aby za produkciu plastov korporácie prevzali zodpovednosť,“ povedala pre agentúru SITA Patrícia Brandysová.

Greenpeace Slovensko podľa nej nechce obviňovať žiadne konkrétne spoločnosti. Petícia by však mala korporácie priviesť k prehodnoteniu svojho prístupu v rámci produkcie plastov a postoju k životnému prostrediu. „Milióny zvierat zomierajú, pretože si pomýlia plast s potravou alebo sa zachytia do plastového odpadu. Ostrovčeky plné plastového odpadu si plávajú v našich oceánoch a moriach. Plasty si už našli svoje miesto aj v najodľahlejších častiach nášho sveta. Mikroplasty končia v našom jedle a žijeme v neistote, aké dopady môžu mať na ľudské zdravie,“ uviedli aktivisti na svojom webe.

Petíciu na oficiálnej internetovej stránke Greenpeace Slovensko zatiaľ podpísalo 2 566 ľudí. Aktivisti zatiaľ nemajú stanovené, koľko podpisov plánujú získať. Po ukončení zbierania podpisov následne vyhodnotia, či sa s jej výsledkami obrátia na konkrétne štátne orgány alebo súkromné organizácie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies