Hrdosťou životy nenahradíš…

Dva milióny ukrajinských utečencov nám dokazujú, že pre nich sú dôležitejšie vlastné životy, ako vzdušné zámky a nestabilné životné istoty na Ukrajine. Môžeme im za to robiť výčitky? Za to že nezostali hrdinsky bojovať a obetovať sa za vlasť  ? Vlastenectvo to predsa vyžaduje od každého patriota či je Ukrajinec alebo Rus. 3 týždne trvajúca agresia Putina voči Ukrajine je nesporne krutou vojnou proti civilom cez likvidáciu vojenských, strategických a logistických objektov Ukrajiny. Ale. Nemci potrebujú ruský plyn a ropu. Aj Ukrajinci potrebujú peniaze za transfer cez ich územie a Rusi samozrejme potrebujú peniaze za svoje suroviny. A tak zrazu princípy bokom, ropovod a plynovod je nedotknuteľný, nikto no nebombarduje, nikto nepripravuje sabotáže. Ukrajinci aj ruskí vojaci zomierajú a ropy s plynom tečú v jednom smere a peniaze v opačnom .

Autority na posmech

Ako nazvať rozhodnutie amerického kongresu ktorý bezprecedentným jednotným hlasovaním vyhlásil Putina za vojnového zločinca ? Ako chápať rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvoru ktorý nariadil Rusku zastaviť vojenské operácie na Ukrajine ? Bezzubé vyhlásenie kongresu pre pohladkanie ukrajinského a demokratického ega hneď potom, ako prezident Biden vyhlásil, že Ukrajina nebude príčinou tretej svetovej vojny a USA nezasiahne v záujem zachovania princípu taktiky výlučnej odplaty ako reakcie.

 

A medzinárodný súd? Vydať rozhodnutie ktoré sa nedá vykonať je čisto symbolickým počinom pre budúcnosť a pre prípad, keď sa budú skúmať vojnové zločiny počas tejto invázie a bude potrebné právnickými cestami poukazovať na to, že Rusko koná úmyselne a agresívne aj potom, keď už určite vie o odsúdení tejto agresie. Aké má medzinárodný súd vôbec výkonné právmoci ? Vlastne v tejto chvíli vidíme, že kde nie je ľudskosť , tak žiadne.

 

Beznádejný premiér a jeho zúfalé výzvy

Voda hore kopcom nepotečie. Zelenskému bolo vysvetlené v nespočetných vstupoch diskusii aj v nemeckých aj vo francúzskych médiách, že európske štáty NATO nevystavia riziku voči Rusku vlastnú existenciu. Ani kvôli Ukrajine, jeho ľudu a Zelenského až vydieračským výkrikom o pomoc z Európy. Američania zatrhli Poliakom poskytnutie MIGov Ukrajine, Nemci vraj dodali plesnivé zbraňové systémy ešte z doby NDR, Maďari rovno vládnym zákon zakázali dodávky zbraní a systémov a munície z Maďarska, ale dokonca aj ich prevoz cez ich územie. Moskva zavádza najtvrdšie čistky a obmedzenie slobody slova, ale dodnes sme sa od nich nedozvedeli tie avizované prípade nacionalizmu a prenasledovania, aj keď takzvaná alternatívna scéna chrlí dokumenty o podpaľovaní spolkových domov v Užgorode, pochodu ukrajinských nacistov ktorí chceli podrezať maďarskú národnostnú menšinu a mnohí generáli a politici z európskych krajín otvorenie hovoria o tisíckach obetí v Donbasu zo strany ukrajinských nacionalistov od roku 204

Nie je to naša vojna?

Vieme akým úskokom maršal Žukov opustil v roku 1956 Budapešť aby predstieral že dáva sa priechod revolúcii- na čo sa oblúkom vrátil a nastali najtvrdšie represie. Dlho sa to o Žukovovi nesmelo hovoriť pri zachovaní dobrého mena Červenej armády. Vieme ako zúfalo sme volali západ o pomoc , keď nám tanky Varšavskej zmluvy za noc obsadili Československo. Nie je to však porovnateľné, lebo v oboch prípadoch sa jednalo o oslobodenecký zápas vnútornej opozície so štátnou mocou ktorá si pozvala posily- na rozdiel od Ukrajiny, ktorá jednoducho bola vojensky napadnutá a teraz 3 týždne prebiehajú boje dvoch armád s konvenčnými zbraňami. Z Ukrajiny má byť podľa Putina oranisko, bezbariérová zóna. S takým malým poznatkom, že Turecko už dávno vykupuje čiernu zem Ukrajiny a zrejme bude ašpirovať aj na väčšie ambície. Ak v tom mu nezabráni dlhotrvajúci partizánsky boj, ktorý ale bude musieť mať výživu zo zahraničia. Obsadenie vzdušného priestoru a nedávne útoky na hraničné mestá Ukrajiny ale naznačujú, že tá výživa nebude mať odkiaľ prísť.

Nakoniec Ukrajina si bude musieť vybrať či s pokorou kapituluje pred všemohúcim Rusom a prežije, alebo s hrdosťou zomrie časť národa a druhá v krutých bolestiach, utrpeniach a hladovaním, v chorobách sa vzdá. Zelensky nie je despota ako Stalin, ktorý bude popravovať vlastných len aby udržali krajinu a hrdinsky zomreli. Utečenci svoju pomoc dostanú. Ale kto a ako pomôže chorým, starým nevládnym, ktorý tam zostanú ?

Zelensky kapitulovať ani eutanáuziu národa nechce. Naozaj až história ukáže, či malo zmysle toľko odporovať a stratiť ľudské životy. Áno  . História.

Lenže históriu píšu víťazi.

A o tom ešte nie je rozhodnuté…

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies