Ján Čarnogurský: Malé poučenie vďaka koronavírusu

Minister vnútra Roman Mikulec oznámil, že z Číny letecky doviezli do Prahy, ale pre Slovensko 2,5 milióna rúšok, 50 tisíc testerov, 20 tisíc kusov ochranného oblečenia, 20 tisíc ochranných okuliarov. Materiál prišiel na lietadle zazmluvnenom pre Česko. Časť tovaru je darom pre Slovensko od súkromnej spoločnosti (čínskej?).

Správa ako taká by patrila do kategórie dobrých správ, teraz dokonca veľmi dobrých. Ale správa si žiada doplnenie, pretože ide v opačnom smere ako išli doteraz správy zo Slovenska do Číny.

V novembri 2016 vtedy prezident Andrej Kiska prijal tibetského dalajlámu, ako jediný prezident široko-ďaleko vo svete. Slniečkárske médiá Kisku veľmi vychvaľovali. Medzi Tibetom a ostatnou Čínou môžu byť problémy, ale krajina ako Slovensko nemusí chcieť riešiť všetky svetové problémy, najmä ak zapadajú do americkej politiky rozoberania Číny. Kiskov krok Čínu veľmi rozladil a ako si pamätám, Čína potom zrušila návštevu ministra na Slovensku. Strana Za ľudí, jej predsedom je Andrej Kiska, je členom vládnej koalície na Slovensku. V júli minulého roku prezidentka prijala čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi. Akože v súlade s pozíciou EÚ prezidentka vyjadrila znepokojenie zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ľudských práv v Číne.

Vládni poslanci musia mať pri predkladaní zákona súhlas rezortného ministra, hovorí Kollár

Pokiaľ ide o Česko. Po zvolení za prezidentku v apríli minulého roku Zuzana Čaputová najskôr neoficiálne navštívila Prahu ešte pred inauguráciou. Stretla sa všetko s ľuďmi, ktorí sa stavali proti prezidentovi Milošovi Zemanovi a premiérovi Andrejovi Babišovi. Po inaugurácii navštívila – tradične – opäť Prahu. Po oficiálnej návšteve prezidenta Zemana navštívila v Prahe koncert, ktorý pre ňu pripravili opäť odporcovia českého prezidenta a premiéra.

Ďalšia cesta ju viedla do Bruselu. Navštívila sídlo Európskej únie a NATO.
Otázka znie, ako sa bude teraz tváriť slovenská prezidentka, keď pomoc v kritickej chvíli prišla z Číny a Česka, z Číny, kde sa podľa nej zhoršuje situácia s ľudskými právami a z Česka pomocou ľudí, proti ktorým jej priatelia protestujú. A NATO? Ako nám pomohlo NATO v súčasnej kríze a v iných krízach, napr. s migrantami? Máme konkrétny dôkaz ako slniečkárska ideológia vedie Slovensko na slepé cesty.

Malé pošepnutie. Čínsky filozof Konfucius sformuloval pravidlo Li o vzájomnej rituálnosti (po našom: o vzájomnom slušnom správaní). Čo tak naznačiť čínskej strane, že medzi nami už bude platiť pravidlo Li?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies